Sprawdź ilu cudzoziemców i w jakich branżach znajduje pracę w Polsce

0 0
Sprawdź ilu cudzoziemców i w jakich branżach znajduje pracę w Polsce

W 2012 r. odnotowano 6 proc. spadek wniosków o krótkoterminowe zatrudnienie cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Odnotowano jednak wzrost zapotrzebowania na specjalistów z zagranicy i to w innych branżach niż dotychczas.

W ubiegłym roku pracowało w Polsce prawie 244 tys. cudzoziemców, co stanowi spadek o ponad 6 proc. w porównaniu z 2011 r., w którym Powiatowe Urzędu Pracy zarejestrowały prawie 260 tys. wniosków.

Ogólny spadek zapotrzebowania na pracowników dotknął również osoby zza wschodniej granicy, zatrudniane na okres 6 miesięcy w ciągu roku – odnotowuje w swoim raporcie agencja pracy East West Link. Najwyraźniej zaznaczyło się to w branży rolnej, w której nastąpił spadek liczby rejestrowanych oświadczeń o prawie 13 proc. w porównaniu z rokiem. Mniej oświadczeń zarejestrowali również pracodawcy z sektora budownictwa (5 proc.), jednak to i tak jedna z wiodących branży, w której zatrudniani są cudzoziemcy.

W raporcie odnotowano, że Polacy bardzo niechętnie zatrudniają w swoich gospodarstwach domowych pracowników ze Wschodu – spadek o 37 proc. w odniesieniu do roku 2011. Wzrost zainteresowania rekrutacją obcokrajowców odnotowano natomiast w sektorze transportowym (7304 – wzrost o 24 proc. w porównaniu z 2011), przemyśle przetwórczym (16426 – wzrost o 7 proc.) oraz w handlu detalicznym i hurtowym (6511 – wzrost o ponad 41 proc.). – Ogólny spadek liczby zezwoleń wiąże się z nastrojami zatrudnieniowymi w 2012 r. i związanym z nimi spadkiem popytu na pracę nisko wykwalifkowaną – tłumaczy Zbigniew Wafflard, ekspert agencji pracy EWL.

Zauważyć jednak można wyraźny przyrost zainteresowania zatrudnianiem cudzoziemców z Europy Wschodniej w branżach usługowych, w firmach poszukujących kandydatów na stanowiska specjalistyczne i umysłowe. Podmioty prowadzące działalność naukową i techniczną prawie trzykrotnie zwiększyły zapotrzebowanie na cudzoziemców (wzrost do 943 wniosków, z 360 w 2011 r.). Obcokrajowców chętniej zatrudniały również firmy IT (460 wniosków – wzrost o 55 proc.). – Po raz pierwszy od wejścia Polski do struktur Schengen nastąpiło spowolnienie w obszarze legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w oparciu o zezwolenia na pracę.

W ostatnich latach przybywało rokrocznie od kilkunastu do kilkudziesięciu procent – mówi Zbigniew Wafflard. – Czteroprocentowy spadek w odniesieniu do 2011 r. stanowi odzwierciedlenie trudnej sytuacji, z którą zmagają się pracodawcy w sektorach takich jak budownictwo czy rolnictwo. Ostatni kwartał 2012 r. przyniósł duży wzrost negatywnych nastrojów u przedsiębiorców. Zakładamy jednak, że po trudnych pierwszych miesiącach nowego roku, sytuacja kadrowa wielu przedsiębiorstw będzie się stabilizować – dodaje.

Optymistycznie wyglądają prognozy zatrudnienia cudzoziemców zwłaszcza w branży TSL, HoReCa i handlu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.