Spółdzielnie socjalne zatrudniły ponad 400 osób

0 0
Spółdzielnie socjalne zatrudniły ponad 400 osób
Do końca 2015 r. udzielono 398 pożyczek na kwotę 31,3 mln zł. (Fot. Pixabay)

• Ponad 31,3 mln zł w latach 2012-2015 przeznaczono na wsparcie podmiotów ekonomii społecznej prowadzących działalność gospodarczą.
• Dzięki pożyczkom powstało 436 nowych miejsc pracy.
• Do końca 2016 r. działalność pożyczkowa będzie kontynuowana na dotychczasowych zasadach.

Do końca 2015 r. udzielono 398 pożyczek na kwotę 31,3 mln zł w ramach projektu systemowego "Wsparcie inżynierii finansowej na rzecz rozwoju ekonomii społecznej” realizowanego w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Z pożyczek skorzystało 321 podmiotów. Z usługi doradztwa natomiast 242 podmioty. Dzięki realizacji projektu powstało także 436 nowych miejsc pracy.

Czytaj też: Spółdzielnie socjalne na topie. Nawet 35 tys. nowych miejsc pracy do 2020 r.

O kredyt trudno

- Do skorzystania z pożyczki przekonało nas niskie oprocentowanie oraz łatwy dostęp dla spółdzielni socjalnych. Spółdzielnia starała się uzyskać kredyt komercyjny w bankach lecz nie mogła, gdyż nie spełniała kryteriów banków komercyjnych, to jest brak odpowiedniego zabezpieczenia kredytu, brak odpowiednich przepływów pieniężnych, brak wystarczających zysków - powiedział Marek Olszewski prezes spółdzielni socjalnej "Samodzielność, Praca, Aktywność" z Ostrołęki, świadczącej usługi sprzątające oraz usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych i utrzymaniem ogrodów.

Również spółdzielnia socjalna Tuderos ze Starego Miasta, która wprowadza na rynek nową gamę gotowych dań wegetariańskich, dzięki pożyczce w TISE mogła rozwinąć swoje przedsięwzięcie.

- Pomysł na założenie spółdzielni jest połączeniem pasji do gotowania, przyjaźni ludzi, biznesu oraz promowania  zdrowego stylu życia. Potrzeba doposażenia w sprzęt niezbędny do rozwoju spółdzielni skłoniła nas do sięgnięcia po pożyczkę – stwierdził Arkadiusz Petruk, prezes spółdzielni socjalnej Tuderos ze Starego Miasta.

- Dzięki założeniu spółdzielni możemy dać zatrudnienie osobom, które miały trudność z odnalezieniem się na rynku pracy a poprzez naszą misję promować zdrowe odżywianie nie tylko na rynku lokalnym ale również ogólnopolskim - dodał Petruk.

Kolejne pożyczki czekają

Do końca 2016 roku działalność pożyczkowa będzie kontynuowana na dotychczasowych zasadach. Na ten cel przeznaczono ok. 7,7 mln zł. Środki te pochodzą ze spłat pożyczek udzielonych w okresie realizacji projektu. Na koniec I kwartału 2016 r. zawarto już 14 umów pożyczek na kwotę ok. 1 mln zł.

Pożyczki udzielane były przez Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych (TISE), pełniące rolę Pośrednika finansowego i zarządzające funduszami pożyczkowymi w pięciu makroregionach.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • czyli jedno miejsce pracy kosztowało 71 000 zł czyli 24 miesiące zatrudnienia na etat przez firmę, która płaciłaby 3 tys brutto/miesiąc

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.