Specjaliści IT wciąż najczęściej poszukiwani

0 0
Specjaliści IT wciąż najczęściej poszukiwani

Branża IT była zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o liczbę ofert pracy w czwartym kwartale 2013 r. Za nią uplasowały się oferty z kategorii finanse i bankowość oraz na stanowiska techniczne.

Od października do grudnia 2013 oferty pracy dla specjalistów IT stanowiły średnio ponad połowę - 51 proc. wszystkich opublikowanych ofert na monsterpolska.pl. Na przestrzeni trzech ostatnich miesięcy ich udział w ogólnej liczbie ofert pracy wahał się pomiędzy 49 proc. - 54 proc., natomiast w porównaniu z trzecim kwartałem 2013 ich liczba wzrosła o około 17 proc.

- Aby utrzymywać przewagę konkurencyjną naszej gospodarki na rynkach międzynarodowych, a także wzrost gospodarczy, konieczne są inwestycje w nowe technologie. W związku z tym popyt na programistów, administratorów baz danych czy twórców aplikacji i rozwiązań na urządzania mobilne, a także inżynierów, będzie rósł. Już nie tylko międzynarodowe koncerny, centra rozwojowe, usług wspólnych oraz biznesu zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie na kandydatów z tej branży. Również polskie firmy coraz częściej stawiają na innowacje - podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Reszta branż bez większych zmian

W czwartym kwartale zwiększyło się zapotrzebowanie na pracowników z sektora finanse i bankowość. Liczba ofert pracy na monsterpolska.pl skierowanych do specjalistów z tych branż wzrosła na przestrzeni analizowanego okresu z 9 proc. do 15 proc. W porównaniu do trzeciego kwartału 2013 r. ich liczba prawie się podwoiła.

W przeciągu całego kwartału liczba ofert pracy na stanowiska techniczne utrzymała się na stałym poziomie, ale porównując ją z trzecim kwartałem wzrosła o ok. 29 proc. Zaraz za podium znalazła się sprzedaż. Udział ofert pracy skierowanych do specjalistów z tego segmentu wyniósł średnio 7 proc. w czwartym kwartale ubiegłego roku (o 24 proc. więcej niż w kwartale poprzednim).

Centra Usług Wspólnych i outsourcing w natarciu

W czwartym kwartale intensywnie zatrudniały Centra Usług Wspólnych (SSC) oraz firmy outsourcingowe. Opublikowały one średnio 55 proc. wszystkich ofert pracy na monsterpolska.pl i było ich więcej o około 30 proc. niż w trzecim kwartale.

- Według prognoz ABSL, Centra Usług Wspólnych będą nadal dynamicznie się rozwijać. Dają one szansę nie tylko specjalistom z różnych dziedzin, ale również studentom i absolwentom. Gwarantują pracę w międzynarodowym środowisku oraz dają szansę poznania światowych standardów pracy w ich zawodzie - komentuje Majewska.

Łączna liczba ogłoszeń na portalu monsterpolska.pl wzrosła w czwartym kwartale w stosunku do kwartału trzeciego o 7 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.