Specjaliści IT wciąż najczęściej poszukiwani

Branża IT była zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o liczbę ofert pracy w czwartym kwartale 2013 r. Za nią uplasowały się oferty z kategorii finanse i bankowość oraz na stanowiska techniczne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Specjaliści IT wciąż najczęściej poszukiwani

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

20 sty 2014 14:48


Od października do grudnia 2013 oferty pracy dla specjalistów IT stanowiły średnio ponad połowę - 51 proc. wszystkich opublikowanych ofert na monsterpolska.pl. Na przestrzeni trzech ostatnich miesięcy ich udział w ogólnej liczbie ofert pracy wahał się pomiędzy 49 proc. - 54 proc., natomiast w porównaniu z trzecim kwartałem 2013 ich liczba wzrosła o około 17 proc.

- Aby utrzymywać przewagę konkurencyjną naszej gospodarki na rynkach międzynarodowych, a także wzrost gospodarczy, konieczne są inwestycje w nowe technologie. W związku z tym popyt na programistów, administratorów baz danych czy twórców aplikacji i rozwiązań na urządzania mobilne, a także inżynierów, będzie rósł. Już nie tylko międzynarodowe koncerny, centra rozwojowe, usług wspólnych oraz biznesu zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie na kandydatów z tej branży. Również polskie firmy coraz częściej stawiają na innowacje - podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Reszta branż bez większych zmian

W czwartym kwartale zwiększyło się zapotrzebowanie na pracowników z sektora finanse i bankowość. Liczba ofert pracy na monsterpolska.pl skierowanych do specjalistów z tych branż wzrosła na przestrzeni analizowanego okresu z 9 proc. do 15 proc. W porównaniu do trzeciego kwartału 2013 r. ich liczba prawie się podwoiła.

W przeciągu całego kwartału liczba ofert pracy na stanowiska techniczne utrzymała się na stałym poziomie, ale porównując ją z trzecim kwartałem wzrosła o ok. 29 proc. Zaraz za podium znalazła się sprzedaż. Udział ofert pracy skierowanych do specjalistów z tego segmentu wyniósł średnio 7 proc. w czwartym kwartale ubiegłego roku (o 24 proc. więcej niż w kwartale poprzednim).

Centra Usług Wspólnych i outsourcing w natarciu

W czwartym kwartale intensywnie zatrudniały Centra Usług Wspólnych (SSC) oraz firmy outsourcingowe. Opublikowały one średnio 55 proc. wszystkich ofert pracy na monsterpolska.pl i było ich więcej o około 30 proc. niż w trzecim kwartale.

- Według prognoz ABSL, Centra Usług Wspólnych będą nadal dynamicznie się rozwijać. Dają one szansę nie tylko specjalistom z różnych dziedzin, ale również studentom i absolwentom. Gwarantują pracę w międzynarodowym środowisku oraz dają szansę poznania światowych standardów pracy w ich zawodzie - komentuje Majewska.

Łączna liczba ogłoszeń na portalu monsterpolska.pl wzrosła w czwartym kwartale w stosunku do kwartału trzeciego o 7 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.