Specjaliści i menedżerowie są gotowi na zmianę pracy

Specjaliści i menedżerowie w Polsce są gotowi na zmiany zawodowe. Co czwarty z nich aktywnie szuka pracy, a co drugi - biernie. Ich CV jest dostępne na portalach rekrutacyjnych i społecznościowych oraz osoby te są otwarte na nowe propozycje zawodowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Specjaliści i menedżerowie są gotowi na zmianę pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

9 gru 2015 11:39


Jak wynika z najnowszego raportu Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”, najczęściej aktywnie pracy poszukują osoby zatrudnione w obszarach: HR (36 proc.), sprzedaż i marketing (34 proc.), administracja (31 proc.) oraz przedstawiciele sektorów: FMCG (40 proc. respondentów z tego sektora deklaruje aktywne poszukiwanie pracy), farmacja i aparatura medyczna (37 proc.) oraz turystyka (36 proc.).

– Częstym powodem zmiany pracy wśród specjalistów i menedżerów z działów HR jest chęć dalszego rozwoju i realizowania własnych pomysłów. HR-owcy to osoby bardzo kreatywne, otwarte na nowe trendy i możliwości rynkowe. Przy doskonałym rozumieniu biznesu i otwartości na jego potrzeby są w stanie stworzyć idealnie dopasowane rozwiązania z obszaru personalnego – zauważa Marta Tobiasz, lider zespołu w Antal HR & Admin.

Wśród osób poszukujących pracy biernie znaczna część pracuje w obszarach: Prawo (67 proc.), IT (59 proc.) oraz inżynieria i finanse (po 55 proc.). 86 proc. specjalistów i menedżerów z tej grupy jest pomiędzy 20 a 40 rokiem życia.

Mówiąc o sektorach, jakie dominują wśród osób biernie poszukujących pracy, należą do nich: energia konwencjonalna i odnawialna (66 proc.), SSC/BPO (Centra Usług Wspólnych, 62 proc.) oraz IT i telekomunikacja (57 proc.).

Po co zmieniać pracę?

Przeciętnie reprezentant grupy specjalistów i menedżerów w swoim życiu zmieniał pracę 4 razy, a 22 proc. pracowników zmieniało pracę minimum 6 razy. Tylko 4 proc. respondentów nigdy nie zmieniło w swoim życiu pracy.

Ponad połowa specjalistów i menedżerów (58 proc.) podczas zmiany pracy kierowała się chęcią zdobycia nowych kompetencji. Co trzeciemu ankietowanemu zależało na lepszej atmosferze w pracy (31 proc.), a co piąty respondent jako powód zmiany wskazał zakończenie umowy z poprzednim pracodawcą (20 proc.).

Warto zauważyć, że dla polskich pracowników coraz ważniejsza staje się opinia o firmie na rynku – świadczy o tym chociażby fakt, iż zmieniając pracę coraz więcej osób kieruje się prestiżem firmy i atmosferą w niej panującą.

– Dla osób podejmujących decyzję o zmianie pracodawcy niezmiennie kluczowym czynnikiem jest możliwość rozwoju, zdefiniowana jako zdobywanie nowych kompetencji. Na znaczeniu zyskały także niematerialne elementy takie jak prestiż przyszłego pracodawcy i lepsza atmosfera pracy. Sytuacja ta stwarza duże wyzwania dla firm chcących pozyskać już nie tylko najlepszych specjalistów czy menedżerów, lecz wszystkich kandydatów rozważających zmianę pracy – twierdzi Anna Piotrowska-Banasiak, dyrektor rozwoju.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.