Specjaliści i menedżerowie są gotowi na zmianę pracy

0 0
Specjaliści i menedżerowie są gotowi na zmianę pracy
Specjaliści i menedżerowie z sieci handlowych w większości deklarują gotowość do przekwalifikowania się. /Fot. Pixabay

Specjaliści i menedżerowie w Polsce są gotowi na zmiany zawodowe. Co czwarty z nich aktywnie szuka pracy, a co drugi - biernie. Ich CV jest dostępne na portalach rekrutacyjnych i społecznościowych oraz osoby te są otwarte na nowe propozycje zawodowe.

Jak wynika z najnowszego raportu Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”, najczęściej aktywnie pracy poszukują osoby zatrudnione w obszarach: HR (36 proc.), sprzedaż i marketing (34 proc.), administracja (31 proc.) oraz przedstawiciele sektorów: FMCG (40 proc. respondentów z tego sektora deklaruje aktywne poszukiwanie pracy), farmacja i aparatura medyczna (37 proc.) oraz turystyka (36 proc.).

– Częstym powodem zmiany pracy wśród specjalistów i menedżerów z działów HR jest chęć dalszego rozwoju i realizowania własnych pomysłów. HR-owcy to osoby bardzo kreatywne, otwarte na nowe trendy i możliwości rynkowe. Przy doskonałym rozumieniu biznesu i otwartości na jego potrzeby są w stanie stworzyć idealnie dopasowane rozwiązania z obszaru personalnego – zauważa Marta Tobiasz, lider zespołu w Antal HR & Admin.

Wśród osób poszukujących pracy biernie znaczna część pracuje w obszarach: Prawo (67 proc.), IT (59 proc.) oraz inżynieria i finanse (po 55 proc.). 86 proc. specjalistów i menedżerów z tej grupy jest pomiędzy 20 a 40 rokiem życia.

Mówiąc o sektorach, jakie dominują wśród osób biernie poszukujących pracy, należą do nich: energia konwencjonalna i odnawialna (66 proc.), SSC/BPO (Centra Usług Wspólnych, 62 proc.) oraz IT i telekomunikacja (57 proc.).

Po co zmieniać pracę?

Przeciętnie reprezentant grupy specjalistów i menedżerów w swoim życiu zmieniał pracę 4 razy, a 22 proc. pracowników zmieniało pracę minimum 6 razy. Tylko 4 proc. respondentów nigdy nie zmieniło w swoim życiu pracy.

Ponad połowa specjalistów i menedżerów (58 proc.) podczas zmiany pracy kierowała się chęcią zdobycia nowych kompetencji. Co trzeciemu ankietowanemu zależało na lepszej atmosferze w pracy (31 proc.), a co piąty respondent jako powód zmiany wskazał zakończenie umowy z poprzednim pracodawcą (20 proc.).

Warto zauważyć, że dla polskich pracowników coraz ważniejsza staje się opinia o firmie na rynku – świadczy o tym chociażby fakt, iż zmieniając pracę coraz więcej osób kieruje się prestiżem firmy i atmosferą w niej panującą.

– Dla osób podejmujących decyzję o zmianie pracodawcy niezmiennie kluczowym czynnikiem jest możliwość rozwoju, zdefiniowana jako zdobywanie nowych kompetencji. Na znaczeniu zyskały także niematerialne elementy takie jak prestiż przyszłego pracodawcy i lepsza atmosfera pracy. Sytuacja ta stwarza duże wyzwania dla firm chcących pozyskać już nie tylko najlepszych specjalistów czy menedżerów, lecz wszystkich kandydatów rozważających zmianę pracy – twierdzi Anna Piotrowska-Banasiak, dyrektor rozwoju.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.