Spada liczba ofert pracy w internecie

0 0
Spada liczba ofert pracy w internecie
Ogólna liczba wolnych miejsc pracy jest nadal wysoka (fot.pixabay.com)

Nieznacznie spadł Barometr Ofert Pracy, obrazujący zmiany liczby ofert pracy publikowanych w internecie.

Eksperci z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych zaznaczają jednak, że ogólna liczba wolnych miejsc pracy jest nadal wysoka.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz BIEC. W lipcu br. wyniósł on 174,9 pkt po spadku z 175,4 pkt odnotowanych miesiąc wcześniej.

"Był to spadek bardzo niewielki, a ogólna liczba wolnych miejsc pracy w gospodarce jest nadal, na tle ostatnich lat, wysoka. Zegar rynku ofert pracy wskazał na zmniejszenie dynamiki ich napływu, ale jest to dopiero pierwszy taki sygnał, po bardzo dynamicznym wzroście" - zaznaczają autorzy badania.

W lipcu najwięcej ofert pracy sezonowej

"Podczas gdy liczba ofert trwalszej pracy nieco zmalała, lipiec był miesiącem o znacznym napływie ogłoszeń sezonowych" - dodano.

Z danych wynika, że najwięcej nowych ofert pracy pozasezonowej zaoferowali przedsiębiorcy z woj. mazowieckiego. Zapotrzebowanie na nowych pracowników zwiększają jednak także przedsiębiorcy z innych województw: dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego i pomorskiego.

"Spośród regionów słabiej rozwiniętych poszukującym nowych etatów sprzyjał lubelski rynek pracy. Najbardziej wyraźny spadek wystąpił zaś w woj. zachodniopomorskim, a następnie świętokrzyskim, opolskim, podkarpackim i śląskim" - czytamy w opracowaniu z badania.

"Najszybszy napływ sezonowych ofert pracy obserwowaliśmy w warmińsko-mazurskim i podkarpackim. W regionach tych oferty pracy tymczasowej podtrzymywały rynek wolnych miejsc pracy. Niestety mogą one prowadzić jedynie do chwilowego spadku wysokiego w tych województwach bezrobocia" - napisano.

Z danych wynika ponadto, że szanse znalezienia pracy sezonowej zmalały w stosunku do czerwca w województwach: zachodniopomorskim, łódzkim i lubelskim.

Zapotrzebowanie na pracowników naukowych

"Biorąc pod uwagę ogół ofert pracy - sezonowych oraz niesezonowych, w lipcu wyjątkowo równomiernie wzrastało zapotrzebowanie na pracowników nauk społecznych, ścisłych oraz usług" - czytamy.

"Wśród zawodów z zakresu nauk ścisłych lub inżynieryjnych liczba ofert pracy spadła jedynie dla specjalistów w zakresie BHP oraz ochrony środowiska, a także w badaniach i rozwoju" - dodano.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.