www.portalsamorzadowy.pl

Służba wojskowa 2016, komisja wojskowa: Młodzi ludzie nie boją się iść do wojska

0 0
Służba wojskowa 2016, komisja wojskowa: Młodzi ludzie nie boją się iść do wojska
Z reguły jeśli ktoś zgłasza się z prośbą o zmianę orzeczenia, to nie po to, by kategorię zdrowia A zamienić, na jak najniższą, ale odwrotnie. (Fot. WK)

• Przegląd sprawności mężczyzn rocznika 1997 dobiega półmetka.
• Nieobecni na kwalifikacji w większości byli usprawiedliwieni.
• Niespodziewana zmiana - od orzeczeń odwołują się uznani za niezdolnych do służby wojskowej, a nie jak dawniej najzdrowsi.

Trwająca od 1 lutego 2016 r. kwalifikacja wojskowa, która obejmie około 240 tys. osób, zbliża się do półmetka. Prowadzą ją wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień oraz starostów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Stają przed nią mężczyźni urodzeni w 1997 roku. Do kwalifikacji mogą też stanąć osoby, które ukończyły 18 lat i ochotniczo zgłosiły się do pełnienia służby wojskowej.

Przed komisją kwalifikacyjną mogą także stawać kobiety urodzone w latach 1992-1997, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, kończą w tym roku naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych lub na takich kierunkach, jak: psychologia, farmacja, pielęgniarstwo.

Strachy nie na lachy

Najważniejsza refleksja z obecnej kwalifikacji, to zupełny inny, niż w roku ubiegłym stosunek młodych ludzi do tego obowiązku. Nie obawiają się, że kwalifikacja wojskowa to skryta forma mobilizacji i po powrocie do domu dostaną kwity powołania do wojska.

Czytaj też: Rezerwiści idą do wojska armia powoła nawet 36 tys.osób

– Przekonały ich argumenty członków komisji kwalifikacyjnej oraz wielu wojskowych, dementujące dość powszechne wówczas pogłoski, że wojsko prowadzi skryty nabór, aby zwiększyć siły zbrojne w związku z wojną na Ukrainie. Bywało, że na kwalifikacje z synem przychodziła matka wymuszając na nas zapewnienia, że jej syn nie pojedzie na Ukrainę walczyć z separatystami – przypomina Ryszard Nowak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Powiatu Zachodnio Warszawskiego.

Bardzo dobra frekwencja

- Młodzi ludzie są obecnie racjonalni. Mamy dlatego tak wysokie stawiennictwo. W tym roku to 98 proc. ogółu stających do kwalifikacji. Nie zgłaszają się jedynie pojedyncze osoby, które wyjechały za granicę. Była za to dziewczyna, ochotniczka do służby wojskowej - mówi Jerzy Gzik, kierownik Oddziału Spraw Obronnych i Obrony Cywilnej w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa w Departamencie Prezydenta UM Łodzi. Dodaje, że choć uchylanie się od kwalifikacji także u nich jest rzadko notowane, to coraz częściej obywatele wzywani w sprawach wojskowych nie zgłaszają się. Tłumaczą, że z powodu nieotrzymania wezwania.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.