Śląsk przygotował listę zawodów deficytowych i nadwyżkowych na 2016 r.

0 0
Śląsk przygotował listę zawodów deficytowych i nadwyżkowych na 2016 r.
Rzecznik katowickiego WUP powiedział, że prognoza usprawni m.in. racjonalne wydatkowanie pieniędzy na szkolenia dla bezrobotnych, co pozwoli skuteczniej ich aktywizować (fot.shutterstock)

W 2016 roku wśród zawodów deficytowych znajdą się m.in. administratorzy systemów komputerowych, graficy komputerowi, kierowcy samochodów ciężarowych, programiści, koordynatorzy projektów unijnych a także murarze, tynkarze, spawacze, piekarze i pielęgniarki - wynika z listy przygotowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach.

Listę zawodów deficytowych i nadwyżkowych prognozowanych na 2016 r. przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Ma pomóc m.in. w wydawaniu opinii dotyczących tworzenia nowych kierunków w szkołach, czy organizacji szkoleń dla bezrobotnych.

Których zawodów brakuje?

Jak poinformował rzecznik WUP w Katowicach Arkadiusz Kaczor, z prognozy zapotrzebowania na pracowników w 2016 roku wynika, że wśród zawodów deficytowych znajdą się m.in. administratorzy systemów komputerowych, graficy komputerowi, kierowcy samochodów ciężarowych, programiści, koordynatorzy projektów unijnych a także murarze, tynkarze, spawacze, piekarze i pielęgniarki.

W "Barometrze zawodów" wykazano również profesje, w których prognozuje się "równowagę" oraz nadwyżkę.

W których zawodach będzie nadwyżka pracowników?

Równowaga, jak wskazał WUP, będzie występować w takich profesjach m.in. lekarz, nauczyciel, animator kultury, prawnik, przedstawiciel służb mundurowych, górnik oraz ślusarz i tapicer. "Natomiast zawody, w których nastąpi nadwyżka to filolodzy i tłumacze, ekonomiści, politolodzy, historycy, filozofowie, technicy informatycy oraz specjaliści administracji publicznej" - poinformował w poniedziałek Kaczor.

Rzecznik katowickiego WUP powiedział, że prognoza usprawni m.in. racjonalne wydatkowanie pieniędzy na szkolenia dla bezrobotnych, co pozwoli skuteczniej ich aktywizować.

Trzy powody bezrobotnych absolwentów

"Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której absolwenci szkół zawodowych widnieją w rejestrach osób bezrobotnych prowadzonych przez urzędy pracy z trzech powodów: posiadają zawód, na który nie ma zapotrzebowania na rynku pracy, nie posiadają doświadczenia popartego odbyciem praktyki u pracodawcy lub też nabyte przez nich kwalifikacje zdążyły się zdezaktualizować" - poinformował rzecznik katowickiego WUP i dodał, że ta prognoza ułatwi również wydawanie opinii - przez wojewódzką radę zatrudnienia - w kwestiach dotyczących tworzenia nowych kierunków kształcenia w szkołach.

"Barometr zawodów" katowicki WUP zastosował wzorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Do badania rynku pracy wykorzystuje się dane statystyczne oraz opinie pracodawców.

Według danych WUP w Katowicach stopa bezrobocia w województwie śląskim wyniosła pod koniec października 8,1 proc. wobec 9,6 proc. w kraju. Największą stopę bezrobocia w regionie odnotowano w Bytomiu - 17 proc. oraz w powiatach częstochowskim (bez Częstochowy) - 14,2 proc. i zawierciańskim - 13,4 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.