wnp.pl

Skutki polityki energetycznej zagrożą stabilności miejsc pracy?

0 0
Skutki polityki energetycznej zagrożą stabilności miejsc pracy?

Skutki polityki klimatycznej i energetycznej mogą zagrozić stabilności nawet 500 tys. miejsc pracy w Polsce - mówi Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej Gazu (FOEEiG).

W latach 2007-2009 ceny energii "czarnej" (czyli produkowanej z węgla) w Polsce wzrosły o ok. 75-80 proc. Powodem tak znaczącego gwałtownego wzrostu było wprowadzenie do kosztów zmiennych produkcji energii elektrycznej cen uprawnień do emisji CO2. Stało się to pomimo tego, że w latach 2008-2012 energetyka systemowa otrzymywała je za darmo.

- Obecnie głównym problemem polskich energochłonnych przedsiębiorstw nie jest cena energii czarnej, lecz różnego rodzaju składniki kosztowe ją obciążające. Przedsiębiorstwa te muszą sprostać zarówno światowej jak i wewnątrzunijnej konkurencji. Rewolucja "łupkowa" w Stanach Zjednoczonych spowodowała spadek cen zarówno energii elektrycznej jak i gazu. Stawia to w bardzo trudnej sytuacji np. polski sektor chemiczny dla którego koszty energii są trzykrotnie wyższe - mówi Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej Gazu (FOEEiG), organizacji zrzeszającej energochłonne przedsiębiorstwa w różnych branż przemysłu.

- Ponadto, pomimo wysiłków polskiego rządu, w szczególności ministra środowiska, ciągle aktualne jest zagrożenie tzw. wewnątrzunijnym "carbon leakage", czyli możliwością przenoszenia działalności gospodarczej z Polski do krajów UE, gdzie koszty związane z energią są niższe -  dodaje Kaliś.

Henryk Kaliś przewiduje, że ceny energii "czarnej" w krajach Unii Europejskiej będą się wyrównywać, ponieważ do tego zmierza polityka unijna i temu służy wspólny europejski rynek energii. W tym obszarze polscy odbiorcy energochłonni zagrożeń nie widzą.

- Na końcowy koszt energii elektrycznej w Polsce istotnie wpływają jednak trzy elementy: polityka fiskalna, polityka energetyczna i polityka klimatyczna. Trzeci składnik najmniej zależny od polskiego rządu i wynika ze struktury krajowych źródeł energii. W Polsce mamy energetykę opartą na węglu i z uwagi na niskie ceny uprawnień do emisji CO2 jest to obecnie najtańsze źródło energii elektrycznej - wskazuje Henryk Kaliś.

Ważnym elementem istotnie obciążającym ceny energii elektrycznej w Polsce jest podatek akcyzowy od energii elektrycznej (wynoszący obecnie 20 zł na MWh, co stanowi ok. 12 proc. ceny energii). Opodatkowanie energii elektrycznej w różnych krajach UE jest bardzo różne. Jednak poza Polską, jak dotąd tylko Łotwa nie wprowadziła redukcji kosztów tego podatku w grupie firm energochłonnych.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.