Skuteczna reprezentacja w Parlamencie Europejskim może wspomóc polski rynek pracy

W niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego. Politycy przekonują, że każdy głos ma znaczenie, bo Polska jest szóstą siłą w PE. Jak te wybory wpłyną na rynek pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Skuteczna reprezentacja w Parlamencie Europejskim może wspomóc polski rynek pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc, Jolanta Miśków

23 maj 2014 5:24


Zdaniem Jana Olbrychta, europosła i członka PO, bezpośredniego przełożenia wyniku wyborów na rynek pracy nie ma, bo o tym nie decydują pojedyncze akty prawne.

- O rynku pracy nie decyduje Europejski Fundusz Społeczny, ale pośrednio oczywiście pewne regulacje na ten rynek wpływają. Jeśli np. zaostrzy sie normy emisji dwutlenku węgla, w której to debacie uczestniczy Parlament Europejski, to może oznaczać ograniczenie produkcji, czyli wpływa się na rynek pracy - wyjaśnia.

Krystyna Łybacka, poseł na sejm i członek SLD, uważa, że skuteczna reprezentacja w Parlamencie Europejskim może powodować, że w sposób aktywniejszy wspierane są mechanizmy pobudzające rynek pracy i tworzenie nowych miejsc pracy.

O tym, że rynek pracy jest nierozerwalnie związany z rozwojem gospodarki, jej kondycją i konkurencyjnością przekonuje Jarosław Kalinowski, europoseł i członek PSL. Jego zdaniem indywidualnie żadne z państw członkowskich Unii Europejskiej nie byłoby w stanie poradzić sobie z globalną konkurencją.

- W ostatnim czasie widać wyraźnie, że tylko jednolite zdanie Unii Europejskiej jest respektowane na arenie międzynarodowej, m.in. w stosunkach z Rosją. Europejska solidarność stanowi fundamenty konkurencyjności gospodarki unijnej na rynkach światowych - mówi Kalinowski.

O tym, że możemy dużo zyskać dzięki dobremu wyborowi posłów do PE mówi również Artur Dębski, poseł na sejm, Europa Plus Twój Ruch. Jego zdaniem poszczególne państwa członkowskie oferują różne rozwiązania na rynku pracy, które ułatwiają życie społeczeństwu. Można by skorzystać z niektórych pomysłów i przenieść je do Polski.

- Nowym celem europosłów powinno być przeniesienie europejskich standardów na polski rynek, które pozwoliły na skuteczną walkę z bezrobociem. Obecne urzędy pracy zdecydowanie nie spełniają swojej funkcji i nie przyczyniają się do zmniejszenia bezrobocia. Organizują wiele przedsięwzięć, np. szkolenia, które tak naprawdę nie pomagają zarejestrowanym osobom w znalezieniu zatrudnienia. Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie prywatnych instytucji wspierających aktywizację ludzi, którzy naprawdę chcą pracować - ocenia Dębski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.