Silesia HR Trends: Jak przyciągnąć młodych na Śląsk?

Z perspektywy młodych osób Śląsk może być fajny i interesujący. Jeśli mieszkańcy mają kompleksy wobec Krakowa czy Wrocławia, to są one nieuzasadnione.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Silesia HR Trends: Jak przyciągnąć młodych na Śląsk?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

9 paź 2015 8:18


Co trzeba zrobić, żeby Śląsk był atrakcyjny dla młodych? Żeby chcieli tutaj studiować, żyć, pracować? Jakie region ma atuty a jakie słabości? Jak może podnosić jakość życia i atrakcyjność pracy?

Arkadiusz Hołda, kanclerz Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach: - Zastanawiałem się z moimi studentami, co zrobić, żeby Śląsk był znany i atrakcyjny. Padały różne pomysły. Np. 200-metrowe koło, jak w Londynie. Pojechałem do Singapuru, żeby zobaczyć takie koło na własne oczy, bo tam jest jeszcze większe. 99 proc. zwiedzających stanowili Chińczycy, a nie szli oni do koła, tylko do niedalekich hoteli, basenu, tarasu widokowego. To nie jest to, co przyciąga.

Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego mówi zaś: - Mamy mieszkania. Z kulturą i sportem też jest całkiem dobrze. Elementem, którego brakuje w układance są parki przemysłowe. Ja ich nie widzę, a w innych miejscach Polski są. Są środki i granty na zbrojenie. Inwestor pójdzie tam, gdzie dostanie najlepszą ofertę. Jeśli ma wybór pomiędzy Śląskiem, a Wrocławiem, dzisiaj wybierze raczej tę drugą opcję. Porozumienie między miastem, specjalnymi strefami ekonomicznymi i biznesem jest tym elementem, który nada równowagę .

- Z perspektywy młodych osób Śląsk może być fajny i interesujący. Wielkie koło byłoby intelektualnym wyzwaniem. Takie wyzwania są tym, co ich przyciąga. Liczy się dla nich nie tylko praca, ale i kultura. Młodzi są kreatywni, a to miejsce jest fajnym miejscem do życia. Jeśli mamy kompleksy wobec Krakowa czy Wrocławia, to są one nieuzasadnione - twierdzi z kolei Jarosław Kacprzak z Future Processing.

Artykuł powstał na podstawie panelu dyskusyjnego „Młody Śląsk z przyszłością” podczas konferencji Silesia HR Trends.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.