Siemoniak: Szklanego sufitu w polskiej armii nie ma. Za kilka lat generałem zostanie kobieta

0 0
Siemoniak: Szklanego sufitu w polskiej armii nie ma. Za kilka lat generałem zostanie kobieta
fot. wikimedia commons

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak jest przekonany, że kobieta-generał w polskiej armii to perspektywa najbliższych kilku lat.

Szef MON uważa, że w wojsku nie ma "szklanego sufitu" i kobiety mogą ubiegać się z powodzeniem o wszystkie stanowiska. Minister był gościem spotkania zorganizowanego z okazji 15-lecia Rady Kobiet ds. Sił Zbrojnych.

"Uważam, że szklanego sufitu nie ma i tylko czekać jak w ciągu najbliższych lat pierwsze kobiety, tak jak w innych armiach natowskich, zostaną generałami" - powiedział szef MON pytany przez media, czy kobiety w armii doświadczają niewidzialnej bariery uniemożliwiającej osiąganie najwyższych stanowisk.

Czytaj też: Armia celuje w kobiety. Chce mieć ich więcej w swoich szeregach

Minister dodał, że kobiety muszą przejść wszystkie szczeble dążąc do najwyższych stanowisk.

"Kobiety idą normalną ścieżką kariery, nie ma przyspieszonych awansów. Chodzi o to, żeby jak każdy inny generał, mężczyzna przeszły pełną drogę kariery i pełnego przygotowania; skróty byłyby na niekorzyść. To tylko kwestia czasu, już widzę parę kapitanek i majorek, które mają buławę generalską w swoich plecakach" - ocenił Siemoniak.

Szef MON wyraził nadzieję, że w ciągu najbliższego roku uda się osiągnąć poziom 5 tys. kobiet w polskiej armii. "Jesteśmy na bardzo dobrej drodze - z 2 tys. trzy lata temu mamy już 3,5 tys. kobiet w służbie zawodowej" - ocenił.

Czytaj też: Kobiety obowiązkowo pójdą do wojska. Pierwsze pobory w 2016 r.

Odnosząc się do jubileuszu 15-lecia Rady ds. Kobiet w Siłach Zbrojnych minister uznał, że jest to "15 lat sukcesu służby kobiet w wojsku". Jego zdaniem, na obecności kobiet korzysta zarówno wojsko jak i same zainteresowane. "Panie w mundurach mają satysfakcję ze swojej służby i widać, że coraz lepiej realizują swoje aspiracje" - dodał.

Rada ds. kobiet w Siłach Zbrojnych została powołana 25 listopada 1999 r.; powstała jako społeczny organ doradczy w związku z rosnącą liczbą żołnierzy-kobiet w armii i koniecznością uregulowania wielu aspektów ich służby.

W polskim wojsku służy obecnie ok. 3,5 tys. kobiet; najwięcej w korpusie medycznym oraz logistyce, ale żołnierki to także np. kierowcy, piloci i strzelcy. Na żadnym z najwyższych stanowisk - dowódcy generalnego, dowódcy operacyjnego, szefa Sztabu Generalnego, dowódcy Garnizonu Warszawa, komendanta żandarmerii, szefów inspektoratów, dyrektorów departamentów MON, komendantów szkół i akademii, dyrektorów szpitali wojskowych i dowódców związków taktycznych nie służy kobieta.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • WICEPREMIER SIEMONIAK niech publicznie wyjaśni postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowie na pytania: Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z wydziału operacyjno-rozpoznawczego ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań, co to oznacz a i jaka jest wartośc dowodowa takiego rozpytania nie muszę tłumaczyc. Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A SIEMONIAK niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 5 lat na temat zakresu i wyników kontroli.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.