Shell i BP zapowiadają wielkie zwolnienia

0 0
Shell i BP zapowiadają wielkie zwolnienia
W planach wielkie zwolnienia w firmie BP I Shell (fot. PTWP)

Niskie ceny ropy cieszą kierowców, ale dla producentów to ogromny problem. BP już zapowiada, że zwolni nawet 7 tys. pracowników, Shell 10 tys.

Z rocznego raportu finansowego BP wynika, że zyski firmy w 2015 r. skurczyły się o połowę (51 proc.) - spadły z 12,1 do 5,9 mld dolarów. Najgorsze wyniki zanotowano jednak w ostatnich kwartałach dwóch poprzednich lat.

Słabe wyniki odbiją się na zatrudnieniu.

Brytyjska firma z sektora ropy naftowej i gazu, która nadal boryka się z około 55 mld dol. kosztów w związku z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku, oznajmiła, że cięcia 7000 miejsc pracy nastąpią do końca 2017 roku (7 tys. ludzi to prawie 9 procent siły roboczej BP).

Firma wprowadziła program oszczędnościowy mający przynieść 2,5 mld dolarów oszczędności. Zanim zapadła decyzja o zwolnieniach, firma próbowała ciąć koszty poprzez ograniczanie wynagrodzeń i łączenie działów, efekty nie były satysfakcjonujące. Pierwszą transzę - 4 tys. osób pracujących przy wydobyciu i przetwarzaniu ropy - zapowiedziano już pod koniec zeszłego roku. Teraz okazuje się, że pracę straci kolejne 3 tys. wśród podwykonawców i w działach związanych z obsługą różnych rynków, klientów i wsparciu biznesu.

Ceny ropy wpływają też na wyniki innych firm. Shell także zapowiada zwolnienia. Do końca tego roku zajęcie ma stracić nawet 10 tys. pracowników i podwykonawców firmy. Pod młotek pójdzie też majątek i akcje na łączną kwotę 30 mld dolarów. 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.