Samorząd aktywizuje kobiety po urlopie macierzyńskim i wychowawczym

Powiatowy Urząd Pracy w Policach (Zachodniopomorskie) realizuje Program "GPS dla rodziny", dzięki któremu kobiety po urlopach macierzyńskich i wychowawczych mogą wrócić do pracy. Z urzędem współpracuje kilkudziesięciu lokalnych pracodawców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Samorząd aktywizuje kobiety po urlopie macierzyńskim i wychowawczym

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

2 cze 2014 9:05


Jak powiedziała Halina Pytel-Kapanowska z polickiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które na zlecenie PUP nadzoruje projekt, dzięki programowi blisko 20 kobiet znalazło już pracę.

"Współpracuje z nami kilkudziesięciu lokalnych pracodawców, w tym największy w powiecie - Zakłady Chemiczne Police, ale też mniejsze firmy, jak np. prywatne przedszkola. Pracodawcy proponują kobietom staże m.in. z elastycznym czasem pracy, tak by miały one szanse na łatwiejszy powrót do pracy" - dodała.

Jeśli sprawdzą się w nowym miejscu pracy, jest szansa na stały etat - podkreśliła Pytel-Kapanowska.

Centrum dociera do kobiet z małymi dziećmi i m.in dzięki streetworkerom, którzy rozmawiają z nimi na placach zabaw czy w przychodniach i przekazują informacje, jak można wrócić na rynek pracy. Zachęcają, by odwiedziły utworzone w każdej gminie powiatu "kawiarenki dla mam". To miejsca, w których można skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, a także uzyskać informacje, np. o pracodawcach skłonnych zatrudnić na staż.

Do tej pory z formy pomocy skorzystało ponad 200 kobiet; niektóre zostały zatrudnione na 3-miesięczny staż z możliwością przedłużenia do sześciu miesięcy. Stażystki otrzymują dofinansowanie do opieki nad dzieckiem oraz zwrot kosztów dojazdu do pracy.

Jak wyjaśniła Pytel-Kapanowska, z analizy danych statystycznych wynika m.in., że 25 proc. kobiet zarejestrowanych w powiecie jako bezrobotne, to kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka. Wśród osób samotnie wychowujących dzieci, aż 90 proc. stanowią kobiety bez prawa do zasiłku.

Program Centrum zakłada też tworzenie międzyinstytucjonalnej bazy danych o kobietach po urodzeniu dziecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.