Rząd staje do walki z bezrobociem

0 0
Rząd staje do walki z bezrobociem

Utrzymanie wzrostu gospodarczego jest zdaniem rządu jedynym skutecznym sposobem zwalczania bezrobocia, dlatego w najbliższych latach planuje zasilić gospodarkę kwotą 700-800 mld zł.

Odpowiedź na zarzuty Kaczyńskiego wobec ekipy PO-PSL, które wypowiedział w czwartek podczas debaty nad konstruktywnym wotum nieufności wobec rządu, została zamieszczona na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W odpowiedzi rząd odnosi się m.in. do wygłoszonej przez lidera opozycji tezy, że rząd zaniechał walki z bezrobociem. "Mamy ogromny problem społeczny, który obejmuje kilka milionów ludzi, problem nierozwiązywany, niepodjęty przez rząd" - mówił Kaczyński. Jego zdaniem reakcją rządu na rosnące bezrobocie jest zamrażanie środków z Funduszu Pracy.

Rząd pokreślił w swojej odpowiedzi, że jedynym skutecznym sposobem walki z bezrobociem jest utrzymanie wzrostu gospodarczego. "Żaden, nawet najlepiej sprofilowany i najbardziej kosztowny, program aktywności zawodowej nie jest w stanie stworzyć tylu miejsc pracy, ile może powstać w gospodarce rosnącej dzięki miliardowym inwestycjom np. w budowę infrastruktury" - napisano.

Rząd zwrócił uwagę, że w latach 2008-2012, głównie dzięki inwestycjom związanym z Euro 2012 i wykorzystaniu pieniędzy z funduszy unijnych, w Polsce powstało 935 tys. nowych miejsc pracy, co dało nam drugie miejsce w Europie. "Gdyby nie ten fakt, bezrobocie w Polsce byłoby dzisiaj dużo wyższe, dlatego kontynuowany będzie program „Polski w budowie". W najbliższych latach polska gospodarka zostanie zasilona 700-800 mld zł. Rząd będzie inwestował w drogi, kolej, energetykę, naukę, wojsko, policję" - zadeklarował rząd.

W odpowiedzi zapewniono, że pieniądze z Funduszu Pracy będą systematycznie uruchamiane. "Ale musimy mieć pewność, że każda złotówka wydana na aktywność zawodową rzeczywiście przysłuży się powstawaniu nowych, trwałych miejsc pracy" - zastrzegł rząd.

Poinformował, że w tym roku środki Funduszu Pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu będą wyższe o 1,2 mld zł niż w ubiegłym roku. Zwiększenie tej puli stało się możliwe - jak wskazuje rząd - także dlatego, że ministerstwo pracy rozpoczęło reformę funkcjonowania urzędów pracy.

W odpowiedzi przypomniano również, że w ubiegłym tygodniu podpisane zostały pierwsze umowy z bankami na uruchomienie linii gwarancyjnej dla kredytów obrotowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Rząd liczy, że dzięki gwarancjom, małe i średnie firmy, które zatrudniają 6 mln Polaków, mogą liczyć na 50 mld zł kredytów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.