Rynek pracy w Małopolsce: kogo brakuje, a kogo nadbywa?

0 0
Rynek pracy w Małopolsce: kogo brakuje, a kogo nadbywa?

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie przeprowadził badanie "Barometr zawodów", który zobrazował w jakich zawodach obecnie będzie łatwiej, a w jakich trudniej znaleźć pracę.

- Jest to prognoza krótkoterminowa, pokazująca sytuację we wszystkich powiatach regionu w bieżącym roku - wyjaśniła Katarzyna Nyklewicz z WUP w rozmowie z PAP.

W wyniku badania sklasyfikowano zawody w trzech grupach: zawody deficytowe, w których występuje niedobór pracowników, zawody nadwyżkowe, gdzie jest nadmiar wykwalifikowanych pracowników oraz zawody zrównoważonych, w których jest równowaga popytu i podaży na rynku pracy.

W Małopolsce nadal poszukiwani są kierownicy budowy. Takich specjalistów z uprawnieniami nigdy nie było wielu, więc mimo stagnacji w branży budowlanej, popyt na nich wciąż przewyższa podaż. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku samodzielnych księgowych. Na niewielką liczbę specjalistów w tym zawodzie ma wpływ wymóg posiadania wieloletniego doświadczenia, uprawnień i znajomości programów komputerowych, a także konieczność ciągłej aktualizacji wiedzy ze względu na zmieniające się przepisy.

W 2013 roku do listy zawodów deficytowych dołączyli wykwalifikowani przedstawiciele handlowi. Na małopolskim rynku brakuje również szefów kuchni, a więc pracowników doświadczonych, o wysokich kwalifikacjach, którzy oferują usługę gastronomiczną na odpowiednim poziomie.

W Krakowie widać wpływ dużego rynku usług wspierających biznes; miasto to jest największym ośrodkiem tego typu usług w Polsce. To za sprawą tej branży pracownicy do spraw finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych zostali zaliczeni do grupy zawodów deficytowych.

Podstawowym wymogiem stawianym kandydatom do pracy jest znajomość minimum dwóch języków obcych na poziomie swobodnej komunikacji. Pożądane są: język holenderski, języki skandynawskie, portugalski, węgierski czy też czeski. Pracodawcy mają również kłopoty z rekrutacją osób z językiem niemieckim na poziomie, którego by oczekiwali.

Potrzeba także specjalistów z zakresu IT. W Krakowie brakuje: programistów i administratorów stron internetowych, projektantów i administratorów baz danych, specjalistów ds. zastosowań informatyki.

Z kolei trudności ze znalezieniem pracy mogą mieć w Małopolsce budowlańcy - do niedawna jeszcze bardzo poszukiwani - m.in.: inżynierowie budownictwa, operatorzy koparek i zwałowarek czy spawacze. To efekt pogorszenia się sytuacji w tej branży - informuje PAP.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.