Rynek pracy w czwartym kwartale 2015 r. Gdzie najłatwiej i najtrudniej o pracę?

0 0
Rynek pracy w czwartym kwartale 2015 r. Gdzie najłatwiej i najtrudniej o pracę?
IT, księgowość, finanse i bankowość, przemysł oraz inżynieria - to sektory, w których w ostatnim kwartale 2015 roku pojawiało się najwięcej ofert pracy. Fot. shutterstock

• W czwartym kwartale 2015 r. najczęściej pracy szukali sprzedawcy, kierowcy i pracownicy administracji biurowej.
• Kraków i Wrocław. W tych miastach coraz łatwiej o pracę.
• Język niemiecki zdecydowanie zyskuje w oczach pracodawców.

IT, księgowość, finanse i bankowość, przemysł oraz inżynieria - to sektory, w których w ostatnim kwartale 2015 roku pojawiało się najwięcej ofert pracy. Porównując jednak procentowy udział tych branż w całości ogłoszeń o pracę pojawiających się w serwisie pracy Praca.pl widać, że ich dominacja nieco wyhamowuje.

Sektor bankowości wyraźnie zmniejsza zapotrzebowanie na pracowników. O ile w ostatnim kwartale 2014 roku ogłoszenia w tej branży stanowiły 13,6 proc. wszystkich ogłoszeń, to obecnie jest to zaledwie 8 proc. Podobny spadek pojawił się w administracji. Spadała również sukcesywnie przez cały 2015 rok ilość ofert pracy kierowana do kadry zarządzającej.

Dość nietypowym trendem ostatniego kwartału był zaś stosunkowo niski udział ogłoszeń dotyczących sprzedaży i obsługi klienta. Stanowiły one wprawdzie 28 proc. wszystkich ogłoszeń, ale było to mniej aż o 12 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Powodem takiej sytuacji może być wzrost udziału innych sektorów w rynku pracy.
 
2015 rok to stopniowe zwiększenie udziału w rynku pracy takich sektorów jak budownictwo i geodezja, medycyna i opieka zdrowotna czy turystyka. Sektory, które dotąd rekrutowały niewiele, zaczynają zwiększać zapotrzebowanie na pracowników, co świadczy o coraz lepszej kondycji polskiej gospodarki. Na ile ten trend się utrzyma, pokażą pierwsze miesiące 2016 roku.


W ostatnim kwartale 2015 roku nie było niespodzianek pod względem rodzaju poszukiwanej przez kandydatów pracy. Najczęściej przeglądane przez kandydatów do pracy ogłoszenia rekrutacyjne, dotyczyły stanowisk sprzedażowych, administracyjnych oraz pracy w charakterze kierowcy.

Jest to typowa struktura najpopularniejszych stanowisk w gorącym okresie przygotowań do świąt i końcówki roku. W tym czasie pojawia się sporo ofert dodatkowej (również tymczasowej) pracy na tych stanowiskach, a osoby poszukujące pracy chcą tę koniunkturę wykorzystać.
 


Kandydaci do pracy interesują się stanowiskami biurowymi i sprzedażowymi, a kogo szukali w Q4 pracodawcy? W porównaniu do poprzednich okresów (zarówno zeszłego roku jak i Q3) widać wyraźną zmianę w obszarze zapotrzebowania na pracowników.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.