Rynek pracy specjalistów w II kw. 2016 r.: Ciągle potrzeba sprzedawców

• W II kwartale 2016 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 127,6 tys. ofert pracy. Oznacza to 16,5-procentowy wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. 
• Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki.
• Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT.
• Spośród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynek pracy specjalistów w II kw. 2016 r.: Ciągle potrzeba sprzedawców

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

13 lip 2016 16:46


Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w czerwcu poziom bezrobocia wyniósł 8,8 proc. i jest to wynik o 1,4 pkt proc. niższy niż przed rokiem. Jak podaje ministerstwo, tak dobrego wyniku nie odnotowano od 8 lat. Utrzymująca się bardzo dobra koniunktura na rynku pracy jest także widoczna w kwartalnych danych Pracuj.pl.

Kto zatrudniał w II kwartale 2016 r.?

Z analizy ogłoszeń opublikowanych przez pracodawców na portalu Pracuj.pl wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników zgłosili w II kwartale 2016 pracodawcy z branży handel i sprzedaż. Opublikowali oni 25 tys. ogłoszeń o pracę, co stanowiło blisko jedną piątą wszystkich ofert z tego okresu. Kolejnymi branżami z największą liczbą opublikowanych ofert pracy były bankowość/finanse/ubezpieczenia (16,7 tys. ogłoszeń) oraz przemysł ciężki (11 tys.).

Branże, w których odnotowano w II kwartale 2016 r. największe wzrosty zapotrzebowania na pracowników to z kolei produkcja dóbr szybkozbywalnych (FMCG) – wzrost o 22,7 proc. rok do roku, przemysł lekki (18,7 proc. wzrostu) oraz branża IT (14,8 proc. wzrostu).

Specjaliści

W II kw. 2016 r. najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy: handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjaliści IT. Pracodawcy w II kwartale 2016 r., w porównaniu rok do roku, w największym stopniu zwiększyli zapotrzebowanie na specjalistów ds. logistyki, obsługi klienta, IT, produkcji, handlu i sprzedaży oraz inżynierów. Znaczący wzrost zapotrzebowania na pracowników logistyki, który wyniósł w II kwartale 2016 r. 30,5 proc. w porównaniu rok do roku, potwierdza prognozy ekspertów, którzy przewidywali, że 2016 będzie rokiem wzrostów w branży transportowo-logistycznej.

Tradycyjnie pracownicy handlu i sprzedaży znajdują się na pierwszym miejscu wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów. W II kwartale 2016 r. popyt na specjalistów handlu i sprzedaży zwiększył się o 15,5 proc. w porównaniu rok do roku. Jak wynika z analiz rynku, w pierwszym półroczu 2016 r. w trzech dużych sieciach handlowych wzrosły wynagrodzenia, co jest dobrą prognozą na II półrocze. Także dane dotyczące sklepów małoformatowych, które odzwierciedlają 60 proc. całości rynku sprzedaży w Polsce, są pozytywne – jak wynika z danych Polskiej Izby Handlowej, w kwietniu i maju sprzedaż w tych placówkach systematycznie rosła.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.