Rynek pracy na Pomorzu. Region jednym z nielicznych, w których bezrobocie nie wzrosło

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku podał najnowsze statystyki odnośnie sytuacji na rynku pracy w grudniu. Okazuje się, że pomorskie było jednym z nielicznych województw, w których stopa bezrobocia nie wzrosła. Wynosiła 5,5 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynek pracy na Pomorzu. Region jednym z nielicznych, w których bezrobocie nie wzrosło

PODZIEL SIĘ


Autor: KDS

14 sty 2018 11:25


Z najnowszych danych WUP w Gdańsk wynika, że w pod koniec 2017 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych w woj. pomorskim wynosiła 49,9 tys. osób. 

W odniesieniu do listopada 2017 oznacza to wzrost o 0,5 proc. czyli o 244 nowe zarejestrowane osoby. Porównując aktualne dane z tymi z końca 2016 roku okaże się, że liczba bezrobotnych teraz była niższa o 22,2 proc. (tj. o 14,3 tys. osób) niż przed rokiem.

Bezrobotnych przybyło w jedenastu powiatach województwa pomorskiego - najwięcej w powiecie kościerskim o 9,6 proc. (o 163 osoby). Natomiast spadek liczby bezrobotnych odnotowano w dziewięciu powiatach – największy w Gdańsku o 3,1 proc., czyli o 220 osób.

Czytaj więcej: Stanisław Szwed: Musimy ucywilizować warunki zatrudniania i płacy

W skali regionu stopa bezrobocia wyniosła w grudniu 5,5 proc. i była niższa od średniej krajowej - 6,6 proc. Okazuje się, że w odniesieniu do poprzedniego miesiąca pozostała na niezmienionym poziomie.

Gdański WUP podał również, ile wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłosili w grudniu pracodawcy. Było to 6 tys. - W porównaniu do listopada 2017 r. odnotowano spadek o 30,2 procent, to jest o 2,6 tysięcy ofert - wyliczają dalej urzędnicy. 

Największy spadek ofert pracy odnotowano w powiecie kwidzyńskim o 76 proc. (o 351 ofert), natomiast największy wzrost wystąpił w powiecie starogardzkim o 42,8 proc. (o 179 ofert).

Przypomnijmy, 6,6 proc. - tyle w grudniu 2017 r. wyniosła ogólna stopa bezrobocia w kraju. To o 1,6 pkt. proc. mniej niż przed rokiem. W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 pkt. proc.

Wzrost stopy bezrobocia w grudniu 2017 roku w porównaniu do stanu z końca listopada wystąpił w 12 województwach i zamykał się w przedziale od 0,1 punktu procentowego do 0,3 punktu procentowego. Najsilniej (o 0,3 punktu procentowego) natężenie bezrobocia wzrosło w województwie opolskim, w którym wystąpił też zdecydowanie najsilniejszy procentowy wzrost liczby bezrobotnych, ale jednocześnie było jedynym województwem, w którym odnotowano wzrost liczby ofert pracy. W 4 województwach: mazowieckim, podlaskim, pomorskim i wielkopolskim natężenie bezrobocia w stosunku do poprzedniego miesiąca nie zmieniło się.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.