Rynek pracy: atrakcyjni po 50-ce

Osobom po pięćdziesiątym roku życia zdecydowanie trudniej jest zmienić pracę. Zdaniem rekruterów z agencji zatrudnienia ManpowerGroup, pracownicy 50+ to osoby dyspozycyjne, z bardzo dużym doświadczeniem i dojrzałym podejściem do wykonywanych zadań, które cechuje duży wskaźnik lojalności wobec pracodawcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynek pracy: atrakcyjni po 50-ce

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

14 sie 2013 19:49


Na rynku pracy nadal pokutują negatywne stereotypy na temat pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia. Powoduje to, że osobom z tej grupy wiekowej zdecydowanie trudniej jest znaleźć nowe miejsce zatrudnienia.

Czas poszukiwania przez nich pracy jest dłuższy i może zająć nawet kilka lat. Proces taki skutkuje często również obniżeniem wymagań kandydatów wobec nowego pracodawcy. Tymczasem pracownicy 50+ mają to, czego nie mają ich młodsi koledzy, czyli cenne doświadczenie zawodowe.

Posiadają też inne, istotne dla pracodawców, zalety. Co więcej, zdaniem rekruterów, starsi wiekiem pracownicy często nie ustępują w kompetencjach młodszym kolegom, osiągając bardzo dobre wyniki w pracy.

- Zatrudniając osobę po pięćdziesiątce pracodawca często zyskuje pracownika zaangażowanego w swoje obowiązki, który posiada nie tylko wymagane na danym stanowisku doświadczenie, ale zwykle również dojrzalsze podejście biznesowe - mówi Hanna Więcewicz, kierownik ds. zmian kariery w agencji zatrudnienia ManpowerGroup.

Zaletą 50-latków na rynku pracy jest również ich dyspozycyjność. Często są to osoby o ustabilizowanej sytuacji rodzinnej, które chętnie angażują się w wykonywane obowiązki. Pośród firm o zagranicznych korzeniach coraz częściej obserwuję promowanie na stanowiska związane z częstymi podróżami właśnie osób po 50. lub nawet 60. roku życia. To bardzo pozytywny sygnał.

- Dzieje się tak często w firmach z amerykańskimi korzeniami, w których pracownicy w tym wieku nie myślą jeszcze o emeryturze i pozostają cały czas aktywni zawodowo - dodaje przedstawiciel ManpowerGroup.

Osoby 50 plus mają większą motywację do działania, często lubią swój zawód i poza wymiarem finansowym nie wyobrażają swojego funkcjonowania bez elementu życia, jakim jest praca. Są doskonałym uzupełnieniem zespołów, w których, ze względu na posiadane doświadczenie i dojrzałość biznesową, pełnią często rolę mentorów dla swoich młodszych kolegów.

Dobry zespół to również ten, który jest zróżnicowany wiekowo, a poszczególni jego członkowie mogą nawzajem czerpać ze swojego doświadczenia i uczyć się od siebie, co jest korzystne dla zatrudniającej ich firmy. Starsi pracownicy często wykazują się większą lojalnością wobec pracodawcy. Lepiej też potrafią ocenić konsekwencje swoich działań. Wykorzystanie przez pracodawców potencjału tej grupy zawodowej to również skuteczna strategia radzenia sobie z utrzymującym się niedoborem wykwalifikowanych pracowników, z jakim boryka się wielu pracodawców.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.