Rynek pracownika szansą dla osób 50+

• Spadające bezrobocie jest doskonałą okazją dla starszych pracowników, by uporać się ze stereotypami i pokazać swój pełen potencjał na rynku pracy.
• Według raportu Deloitte 48 proc. przedstawicieli pokolenia powojennego wyżu demograficznego (urodzeni w latach 1945-1962) zamierza pracować nawet po 65. roku życia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynek pracownika szansą dla osób 50+

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 lip 2016 11:35


Obecne dane na temat bezrobocia napawają optymizmem – według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej za kwiecień 2016, stopa bezrobocia wynosiła 9,6 proc i ma dalej spadać do wartości 9 proc. Wskazuje to wyraźnie, że na polskim rynku pracy coraz lepszą pozycję negocjacyjną mają pracownicy.

Czytaj też: Ile zarabia się w Polsce po pięćdziesiątce?

Jednocześnie pracodawcy mają coraz większy problem z przyciągnięciem utalentowanych i doświadczonych ludzi do swoich zespołów. Jest to szansa dla pracowników po 50. roku życia, których w związku ze zmianami demograficznymi oraz wciąż przesuwaną granicą przejścia na emeryturę, będzie coraz więcej.

Niezadowalające emerytury

Według raportu przygotowanego przez Deloitte 48 proc. przedstawicieli pokolenia powojennego wyżu demograficznego (urodzeni w latach 1945-1962) zamierza pracować nawet po 65. roku życia, a 13 proc. dopuszcza możliwość pracy nawet do 70. roku życia.

Z jednej strony wynika to z coraz mniej zadowalającej wysokości emerytur. Według wyliczeń portalu Money.pl emerytury dzisiejszych 25-latków wynosiły będą jedynie 52 proc. ich ostatniego wynagrodzenia. Dla dzisiejszych 60-latków wartość ta wynosi 63 proc., co wiąże się z mocnym spadkiem dochodu rozporządzalnego, a co za tym idzie, jakości życia.

Czytaj też: Nad ZUS zachodzi słońce. Jeśli nie namówimy 50- i 60-latków do pracy, wkrótce nie będzie miał kto zarabiać na emerytów

- Zmienia się także kultura i jakość wykonywanej pracy. Ze względu na postępującą automatyzację coraz mniej jest nudnych i żmudnych zajęć – mówi Michał Gołgowski, permanent placement director w Adecco Poland. – Coraz więcej ludzi realizuje się w swoich zawodach, które wymagają kreatywności, wiążą się z wyzwaniami i zwyczajnie sprawiają przyjemność.

Coraz dłuższej pracy, oprócz niskich emerytur oraz zmian społecznych i prawnych sprzyja również postęp w medycynie, który pozwala coraz dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i energią.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.