Rynek pracownika szansą dla osób 50+

0 0
Rynek pracownika szansą dla osób 50+
Konsekwencją niskiego bezrobocia jest fakt, że coraz więcej pracodawców nie może znaleźć odpowiednich pracowników na nieobsadzone stanowiska (Fot. Shutterstock)

• Spadające bezrobocie jest doskonałą okazją dla starszych pracowników, by uporać się ze stereotypami i pokazać swój pełen potencjał na rynku pracy.
• Według raportu Deloitte 48 proc. przedstawicieli pokolenia powojennego wyżu demograficznego (urodzeni w latach 1945-1962) zamierza pracować nawet po 65. roku życia.

Obecne dane na temat bezrobocia napawają optymizmem – według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej za kwiecień 2016, stopa bezrobocia wynosiła 9,6 proc i ma dalej spadać do wartości 9 proc. Wskazuje to wyraźnie, że na polskim rynku pracy coraz lepszą pozycję negocjacyjną mają pracownicy.

Czytaj też: Ile zarabia się w Polsce po pięćdziesiątce?

Jednocześnie pracodawcy mają coraz większy problem z przyciągnięciem utalentowanych i doświadczonych ludzi do swoich zespołów. Jest to szansa dla pracowników po 50. roku życia, których w związku ze zmianami demograficznymi oraz wciąż przesuwaną granicą przejścia na emeryturę, będzie coraz więcej.

Niezadowalające emerytury

Według raportu przygotowanego przez Deloitte 48 proc. przedstawicieli pokolenia powojennego wyżu demograficznego (urodzeni w latach 1945-1962) zamierza pracować nawet po 65. roku życia, a 13 proc. dopuszcza możliwość pracy nawet do 70. roku życia.

Z jednej strony wynika to z coraz mniej zadowalającej wysokości emerytur. Według wyliczeń portalu Money.pl emerytury dzisiejszych 25-latków wynosiły będą jedynie 52 proc. ich ostatniego wynagrodzenia. Dla dzisiejszych 60-latków wartość ta wynosi 63 proc., co wiąże się z mocnym spadkiem dochodu rozporządzalnego, a co za tym idzie, jakości życia.

Czytaj też: Nad ZUS zachodzi słońce. Jeśli nie namówimy 50- i 60-latków do pracy, wkrótce nie będzie miał kto zarabiać na emerytów

- Zmienia się także kultura i jakość wykonywanej pracy. Ze względu na postępującą automatyzację coraz mniej jest nudnych i żmudnych zajęć – mówi Michał Gołgowski, permanent placement director w Adecco Poland. – Coraz więcej ludzi realizuje się w swoich zawodach, które wymagają kreatywności, wiążą się z wyzwaniami i zwyczajnie sprawiają przyjemność.

Coraz dłuższej pracy, oprócz niskich emerytur oraz zmian społecznych i prawnych sprzyja również postęp w medycynie, który pozwala coraz dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i energią.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.