Rynek pracownika: Dokąd zmierza rynek pracy w Polsce?

Kiedy rynek pracownika skończy się i jakie symptomy będą o tym świadczyć? Prognozy snują Artur Skiba z Antala, Jolanta Musielak z Volkswagena Poznań, Joanna Malinowska-Parzydło z Personal Brand Institute, Marta Buszko-Pakosińska z OEX, Bartosz Waligóra z eSky, Marek Sitkiewicz z Monsterpolska.pl, Karol Traczykowski z GoldenLine i wielu innych ekspertów z branży HR.

Autor: Justyna Koc 3 sty 2018 12:25

REKLAMA

- Na pewno w 2018 roku pracownicy mogą snuć z optymizmem odważne plany rozwojowe. Stabilna sytuacja ekonomiczna w naszym kraju daje im poczucie bezpieczeństwa, a liczne inwestycje zagraniczne otwierają atrakcyjne możliwości rozwoju kariery. W konsekwencji wciąż będzie utrzymywała się silna konkurencja o wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, która sprawi, że poziom ich wynagrodzeń będzie jeszcze rósł.

Jednak nic nie trwa wiecznie i z pewnością eldorado pracownika też się kiedyś skończy. W tym momencie ciężko wyznaczyć konkretny punkt w kalendarzu. I chciałabym podkreślić, że nie będzie to jeden moment dla całego rynku – podobnie jak to było w przypadku rynku pracownika. Ten narastał stopniowo, zaczynając od IT. Zatem i odwrócenie trendu, które kiedyś nastąpi, zacznie się od pewnych grup stanowisk, najpewniej od tych najłatwiej zastępowalnych przez automatyzację i robotyzację.

Dopóki jednak do Polski będą napływać kolejne inwestycje zagraniczne, a działające u nas firmy będą się rozwijać, zapotrzebowanie na pracowników będzie cały czas rosnąć. Nasz kraj jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji lokowania biznesu w Europie. Dysponujemy ogromnym potencjałem w kontekście wiedzy i doświadczenia pracujących tu specjalistów, infrastruktury, a także wsparcia władz lokalnych. Nie ma miesiąca bez informacji o nowej inwestycji firm z takich branż jak IT, finanse, automotive czy SSC/BPO. Dopóki ten inwestycyjny boom będzie trwał, cały czas będziemy mówić o rynku pracownika. I chciałbym tutaj dodać, że taki stan rzeczy przekłada się pozytywnie na rynek pracy w Polsce. Pracodawcy, aby pozyskać najlepszych kandydatów, konkurują między sobą i coraz więcej inwestują w kadrę. A to powoduje podwyższenie i wyznaczenie nowych standardów zatrudnienia - mówi Artur Skiba, prezes Antal. (Fot. mat. pras.)REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pk 2018-01-03 17:45:36

Polska u progu demograficznej katastrofy !!! Nie ma komu pracować, zachęcajmy do powrotów i samemu róbmy więcej dzieci... Inaczej kraj nasz zostanie krainą ludzi o siwych włosach...