Rozmowa kwalifikacyjna: Postaw na naturalność i zaangażowanie

0 0
Rozmowa kwalifikacyjna: Postaw na naturalność i zaangażowanie
Przed rozmową dobrze jest uświadomić sobie, że prawdopodobnie pracodawca spotka się jeszcze z kilkunastoma, a czasem nawet kilkudziesięcioma osobami. (Fot.: Sxc.hu)

Spotkanie z rekruterem to dla wielu jedna z bardziej stresujących sytuacji w życiu. Piotr Miller z Biura Karier PWSZ w Skierniewicach radzi, jak podejść do niej ze spokojem i naturalnością.

Przygotowanie wartościowego CV, rozesłanie ofert i w efekcie otrzymanie zaproszenia na rozmowę o pracę, to dopiero połowa sukcesu. Dużo zależy bowiem od tego jak kandydat zaprezentuje się na spotkaniu rekrutacyjnym.

– Z moich obserwacji wynika, że studenci i absolwenci, którzy są na początku swojej drogi zawodowej dość często czują się niepewnie szukając pracy. Dlatego im szybciej młody człowiek zacznie zdobywać doświadczenie zawodowe np. podczas praktyk, czy staży, odbywanych jeszcze w trakcie nauki, tym lepiej poradzi sobie na późniejszych etapach kariery. Pierwsze kroki na rynku pracy warto stawiać już na pierwszym roku studiów – mówi Piotr Miller z Biura Karier PWSZ w Skierniewicach.

Czytaj też: Rozmowa z rekruterem stresuje 90 proc. Polaków

Odpowiedni strój i punktualność podczas rozmowy o pracę to podstawa. Ale ważne jest też naturalne zachowanie.

– Nie wyolbrzymiaj swoich kompetencji, a tym bardziej nie okłamuj rekrutera. Najlepiej będzie, gdy postarasz się zachowywać naturalnie i opanujesz emocje. Pamiętaj o tym, by odpowiadając na pytania, kierować się kompetencjami i wartościami, które możesz wnieść do firmy. Nie bój się też zadawania pytań o kolejne etapy i ścieżkę rozwoju – radzi Piotr Miller

Przed rozmową dobrze jest uświadomić sobie, że prawdopodobnie pracodawca spotka się jeszcze z kilkunastoma, a czasem nawet kilkudziesięcioma osobami.

– Kandydaci, którzy będą wyróżniali się na tle innych i wykażą się dużym zaangażowaniem, prawdopodobnie zostaną lepiej zapamiętani i zwiększą swoje szanse na etat. Tak było z Jakubem Kadyszem, studentem II roku zarządzania, który dzwoniąc bezpośrednio do siedziby pracodawcy, umówił się na spotkanie i został przyjęty na praktyki do MSWiA. Taka proaktywna postawa najczęściej podoba się pracodawcom. Większości z nich zależy na energicznych i zmotywowanych osobach, które nawet mimo niewielkiego doświadczenia wykazują dużą chęć nauki i rozwoju. Nie należy również zniechęcać się, jeśli firma podziękuje nam za dalszy udział w procesie rekrutacyjnym. W takiej sytuacji warto poprosić o informację zwrotną, aby wyciągnąć z niej dla siebie wnioski na przyszłość – podsumowuje ekspert.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.