Rośnie zatrudnienie w branży badawczo-rozwojowej

0 0
Rośnie zatrudnienie w branży badawczo-rozwojowej
Wskaźnik personelu zaangażowanego w działalność badawczo-rozwojową wynosi 9,6 na 1000 pracowników. /Fot. Pixabay

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformowało, że w 2014 r. nakłady na badania i rozwój w Polsce wzrosły o 12 proc. Wzrosła także liczba personelu badawczo-rozwojowego do 153,5 tys. osób oraz wskaźnik pracowników naukowo-badawczych na 1000 pracujących.

Zgodnie z opublikowanym wczoraj raportem GUS "Działalność badawcza i rozwojowa w Polsce w 2014 r.", łączna kwota przeznaczona w naszym kraju na badania i rozwój w ubiegłym roku wyniosła 16,168 mld zł. Oznacza to wzrost o 1,75 mld w stosunku do roku poprzedniego i najwyższy poziom w historii. Udział tych nakładów w PKB wynosi 0,94 proc. i również jest rekordowy.

Wzrost odnotowany jest zarówno w bieżących wydatkach na prace badawczo-rozwojowe (B+R) (o 10,3 proc.), jak i w inwestycjach w środki trwałe, wykorzystywane w pracach badawczych i rozwojowych (o 17,9 proc.).

Nadal najważniejszym źródłem finansowania inicjatyw badawczo-rozwojowych jest sektor rządowy (w 2014 r. było to źródło 45,2 proc. nakładów), jednak stale rosną nakłady pochodzące z sektora przedsiębiorstw (39 proc. wszystkich nakładów, 1,7 p.proc. więcej niż rok wcześniej).

Rośnie liczba personelu

Najwyższe nakłady wewnętrzne na działalność B+R przeznaczyły podmioty z sektora przedsiębiorstw (7,5 mld zł). Instytucje z sektora szkolnictwa wyższego przeznaczyły na badania i rozwój 4,7 mld zł, a instytucje rządowe - 3,9 mld zł. 48,6 mln zł wydały ponadto prywatne instytucje niekomercyjne.

Z opracowania wynika także, że w ubiegłym roku wzrosła liczba personelu w działalności B+R. Obecnie zajmujących się tą dziedziną jest 153,5 tys. osób. Równolegle wzrosły wskaźniki personelu zaangażowanego w działalność badawczo-rozwojową oraz pracowników naukowo-badawczych na 1000 pracujących (jest to odpowiednio 9,6 i 7,2).

GUS opracował informację na podstawie wyników badań Działalność badawcza i rozwojowa (B+R). Badaniem objęto podmioty prowadzące działalność badawczą i rozwojową w sposób ciągły lub doraźny, zlecające wykonanie prac badawczych i rozwojowych oraz przeznaczające środki na badania naukowe i prace rozwojowe.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.