Rośnie rynek dla agencji zatrudnienia

0 0
Rośnie rynek dla agencji zatrudnienia
Większość firm, które planują rekrutację, zamierza szukać pracowników trzema drogami: przez Urzędy Pracy (64 proc.), przez znajomych (63 proc.) oraz przez serwisy internetowe (60 proc.). Fot. fotolia

Co czwarta firma, która planuje rekrutację, zamierza skorzystać z usług firm specjalizujących się w outsourcingu usług personalnych – to o prawie 9 p.p. więcej niż w I kwartale 2015 roku.

Dobra sytuacja gospodarcza znajduje odzwierciedlenie w deklaracjach pracodawców, którzy w zdecydowanej większości (77 proc.) zakładają utrzymanie obecnego poziomu miejsc pracy oraz aktualnego poziomu płac (86 proc.). - wynika z badań Work Service.

Rośnie jednak odsetek firm planujących zwiększanie zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach – 14,7 proc. pracodawców. To o 2 p.p. więcej niż w I kwartale 2015 roku. Kolejnych 13,6 proc. pracodawców planuje utrzymać obecny stan poprzez nowe rekrutacje.

Kadra menedżerska poszukiwana

Ponad połowa przedsiębiorców zatrudniać będzie pracowników średniego i niższego szczebla (odpowiednio 56 proc. i 52 proc.). Blisko co dziesiąta firma poszukuje kadry zarządzającej.

Czytaj też: Menedżer w pracy przez 8 godzin? Rzadkość

Warto zwrócić uwagę, że najczęściej pracowników niższego szczebla planują rekrutować firmy duże (81 proc.), najrzadziej firmy małe (42 proc.). Firmy małe natomiast częściej niż firmy średnie i duże będą poszukiwały pracowników średniego szczebla (62 proc. średnich firm). Z kolei o zatrudnieniu menedżerów wyższego szczebla myślą głównie duże (ok. 11 proc.) i średnie (ok. 13 proc.) spółki.

– Dostęp do odpowiednich pracowników, czy to niższego czy wyższego szczebla, to nadal strategiczny, choć coraz trudniejszy do osiągnięcia, cel dla każdego przedsiębiorstwa. Jeżeli zestawimy rosnące oczekiwania pracowników z wysoką liczbą ofert rekrutacyjnych, możemy spodziewać się, że poszukujący pracy nie będą mieli problemu z uzyskaniem pożądanego poziomu wynagrodzenia na początku. Bowiem walkę o personel wygrają ci, którzy zaoferują wyższą pensję – podkreśla Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Jednak deklaracje wzrostu zatrudnienia w co czwartej firmie nie idą w parze z gwarancją wzrostu płac. Tylko 5 proc. firm planuje podwyżki dla załogi. Nie studzi to jednak oczekiwań pracowników. Ponad połowa z nich (51 proc.) oczekuje wzrostu wynagrodzenia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Dziwny zwrot w zainteresowaniu zasobami ludzkimi . Jak wrócić mam do pracy, kiedy Polskie państwo, niszczy obywateli , a teraz uzdrawia ?

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.