Roboty zastępują pracowników. Firmy zapowiadają zwolnienia

Zastępowanie ludzi przez maszyny jest nieuniknione. Ponad połowa średniej wielkości firm przyznaje, że konsekwencją będą zwolnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Roboty zastępują pracowników. Firmy zapowiadają zwolnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

17 lip 2015 6:39


Roboty coraz mocniej rozpychają się na rynku pracy. Chrapkę na nie ma polski biznes - donosi "Puls Biznesu".

Roboty wyręczają ludzi w ciężkiej lub wymagającej precyzji pracy. I robią to tak dobrze, że na rynku pracy mało kto może czuć się bezpiecznie. W ubiegłym roku naukowcy z uniwersytetu w Oksfordzie alarmowali, że w ciągu najbliższych dwóch dekad zniknie aż 700 zawodów.

Firma doradczo-audytorska Grant Thornton postanowiła zbadać opinie biznesu na temat automatyzacji. Sondę przeprowadzono wśród 2571 średnich i dużych przedsiębiorstw w 36 krajach.

To, że zastępowanie ludzi przez maszyny jest nieuniknione, widać szczególnie nad Wisłą. Wpływ automatyzacji na nasz rynek pracy będzie relatywnie duży, bo aż 54 proc. średniej wielkości firm przyznaje, że konsekwencją będą zwolnienia.

Największą motywacją do zastosowania robotów jest właśnie możliwość zmniejszenia załogi - tak odpowiada 50 proc. przedsiębiorców, a dopiero na dalszych miejscach są elastyczność w wielkości produkcji czy chęć podniesienia efektywności - po 46 proc. wskazań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.