Rekrutują Finów do pracy w Gdańsku

Walka o specjalistów na rynku pracy wciąż trwa. Szczególnie pożądane są osoby, które znają niszowe języki obce, a niektóre z firm, zmuszone są poszukiwać ich nawet zagranicą. Wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie się nasilał.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rekrutują Finów do pracy w Gdańsku

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

17 sty 2014 15:39


- W Polsce trudno było nam znaleźć specjalistów z doświadczeniem w określonych dziedzinach jak obsługa klienta czy IT, którzy dodatkowo płynnie posługują się językiem fińskim. Dlatego po raz kolejny postanowiliśmy wyjść poza ramy typowej rekrutacji w kraju i 23 stycznia wybieramy się z naszym zespołem na jedne z największych targów pracy w stolicy Finlandii, Helsinkach - mówi Maja Paradecka, HR menedżer w Business Service Center Kemira Gdańsk.

Co zrobić, żeby zachęcić obcokrajowców do przyjazdu akurat do Polski? Zadanie to nie jest na pewno łatwe, zwłaszcza, że młodzi Europejczycy mają w czym wybierać. Trójmiasto nie stoi jednak na przegranej pozycji. Dynamiczny rozwój tej aglomeracji, która od lat przoduje w polskich rankingach atrakcyjności życia, przyciąga już teraz i to nie tylko obcokrajowców. Z roku na rok przeprowadza się też tutaj coraz większa liczba mieszkańców innych polskich miast.

- Na pewno będziemy kłaść silny nacisk na promocję Gdańska, jak i całego Trójmiasta. Aglomeracja ma świetną lokalizację i wiele innych zalet związanych z rozwojem czy życiem tutaj, które mogą być atrakcyjne także dla Finów, dlatego będziemy się starać jak najwięcej im o tym opowiedzieć - dodaje Paradecka.

Trójmiasto staje się też coraz bardziej znaczącym ośrodkiem lokowania centrów usług biznesowych, budząc coraz większe zainteresowanie także firm ze Skandynawii.

W Trójmieście funkcjonuje obecnie blisko 40 takich centrów, w ogromnej większości będących częścią, dużych zagranicznych firm. Mogą się one oczywiście znacznie między sobą różnić, w zależności od charakterystyki czy stopnia zaawansowania obsługiwanych procesów, tym samym wymagań stawianych kandydatom, także językowych.

Te z nich, które nastawione są na współpracę z różnymi zagranicznymi rynkami, jak Business Service Centre Kemiry, wymagają często płynnego poziomu umożliwiającego swobodną komunikację z klientami z różnych państw.

Firmom może to czasami utrudniać rekrutację, zwłaszcza w przypadku mniej popularnych w Polsce języków, jednak z punktu widzenia kandydatów posiadających odpowiednie kwalifikacje, takie miejsca pracy mogą być też pod wieloma względami bardzo atrakcyjne.

Charakterystyczną cechą tego rodzaju firm jest też ciekawe i mocno zróżnicowane, międzynarodowe środowisko pracy. Obcokrajowcy czują się w takich centrach swobodnie, nie napotykając kulturowych barier, a stopień zaawansowania obsługiwanych procesów, pozwala im się też realnie rozwijać zawodowo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.