Rekrutacje, płace, podwyżki: Druga połowa roku na rynku pracy nie mniej intensywna

• Dynamika na rynku pracy nie traci rozpędu.
• 37 proc. firm będzie tworzyć nowe miejsca pracy i zatrudniać w najbliższym półroczu - wynika z 31. edycji badania "Plany Pracodawców" Instytutu Badawczego Randstad.
• Sytuacja pracodawców jest coraz trudniejsza - tylko 1/3 jest w stanie skutecznie zrekrutować odpowiednio wykwalifikowanych ludzi na wszystkie potrzebne stanowiska.
• Co czwarty pracodawca planuje podnieść wynagrodzenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rekrutacje, płace, podwyżki: Druga połowa roku na rynku pracy nie mniej intensywna

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

5 wrz 2016 13:47


Nie da się ukryć, że dla wielu pracowników trwają właśnie bardzo dobre czasy. Aż 37 proc. przedsiębiorstw ankietowanych przez firmę doradztwa personalnego Randstad w ramach badania „Plany pracodawców” chciałoby w ciągu najbliższego półrocza zwiększyć zatrudnienie. To rekord – poprzedni był o 1 unkt procentowy niższy i odnotowano go w lutym bieżącego roku.

Jednocześnie tylko 7 proc. podmiotów gospodarczych informowało o zamierzeniach ograniczenia zatrudnienia. Można więc mówić o utrzymaniu dotychczasowej, korzystnej sytuacji dla szukających lub zmieniających pracę – szczególnie w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu (SSC/BPO) i przemyśle, gdzie o rekrutacjach wspominało odpowiednio 50 proc. i 43 proc. respondentów.

Ten trend potwierdza też m.in. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która pozytywnie zakończyła w tym roku już 39 projektów inwestycyjnych, z których aż 20 dotyczyło właśnie centrów usług biznesowych, gdzie powstanie prawie 4,5 tys. nowych miejsc pracy.

– W porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, mamy o 26 proc. więcej zakończonych projektów, w tym spektakularny pięciokrotny wzrost zakończonych projektów właśnie w centrach usług biznesowych – powiedział Bartłomiej Pawlak, prezes PAIiIZ. – Sektory BSS, a także motoryzacyjny i badawczo-rozwojowy odpowiedzialne były za 75 proc. nowo powstających miejsc pracy. Osoby zainteresowane zatrudnieniem w tych branżach z pewnością ucieszy ta informacja – dodał.

Ekspansji i uzupełnianiu braków kadrowych sprzyjają świetne wyniki polskich przedsiębiorstw. 68 proc. badanych co najmniej dobrze oceniało sytuację finansową (rekord, ex aequo z badaniem z sierpnia 2015 roku), podczas gdy źle – tylko 4 proc. (rekord, ex aequo z wynikami z lutego 2016 roku).

- Z badań Instytutu Randstad wynika, że wzrosła przewaga firm oceniających swoją sytuację finansową jako dobrą nad firmami oceniającymi swoją sytuację jako złą, z 50 punktów procentowych w 2015 roku do 54 punktów procentowych w 2016. Ale jednocześnie osłabł optymizm przedsiębiorców co do koniunktury gospodarczej w następnych miesiącach. W badaniach przeprowadzonych w ubiegłym roku optymiści przeważali nad pesymistami, a w tegorocznych badaniach udział pesymistów i optymistów zrównał się - mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.