Rekrutacje, płace, podwyżki: Druga połowa roku na rynku pracy nie mniej intensywna

0 0
Rekrutacje, płace, podwyżki: Druga połowa roku na rynku pracy nie mniej intensywna
(fot. pixabay)

• Dynamika na rynku pracy nie traci rozpędu.
• 37 proc. firm będzie tworzyć nowe miejsca pracy i zatrudniać w najbliższym półroczu - wynika z 31. edycji badania "Plany Pracodawców" Instytutu Badawczego Randstad.
• Sytuacja pracodawców jest coraz trudniejsza - tylko 1/3 jest w stanie skutecznie zrekrutować odpowiednio wykwalifikowanych ludzi na wszystkie potrzebne stanowiska.
• Co czwarty pracodawca planuje podnieść wynagrodzenia.

Nie da się ukryć, że dla wielu pracowników trwają właśnie bardzo dobre czasy. Aż 37 proc. przedsiębiorstw ankietowanych przez firmę doradztwa personalnego Randstad w ramach badania „Plany pracodawców” chciałoby w ciągu najbliższego półrocza zwiększyć zatrudnienie. To rekord – poprzedni był o 1 unkt procentowy niższy i odnotowano go w lutym bieżącego roku.

Jednocześnie tylko 7 proc. podmiotów gospodarczych informowało o zamierzeniach ograniczenia zatrudnienia. Można więc mówić o utrzymaniu dotychczasowej, korzystnej sytuacji dla szukających lub zmieniających pracę – szczególnie w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu (SSC/BPO) i przemyśle, gdzie o rekrutacjach wspominało odpowiednio 50 proc. i 43 proc. respondentów.

Ten trend potwierdza też m.in. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która pozytywnie zakończyła w tym roku już 39 projektów inwestycyjnych, z których aż 20 dotyczyło właśnie centrów usług biznesowych, gdzie powstanie prawie 4,5 tys. nowych miejsc pracy.

– W porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, mamy o 26 proc. więcej zakończonych projektów, w tym spektakularny pięciokrotny wzrost zakończonych projektów właśnie w centrach usług biznesowych – powiedział Bartłomiej Pawlak, prezes PAIiIZ. – Sektory BSS, a także motoryzacyjny i badawczo-rozwojowy odpowiedzialne były za 75 proc. nowo powstających miejsc pracy. Osoby zainteresowane zatrudnieniem w tych branżach z pewnością ucieszy ta informacja – dodał.

Ekspansji i uzupełnianiu braków kadrowych sprzyjają świetne wyniki polskich przedsiębiorstw. 68 proc. badanych co najmniej dobrze oceniało sytuację finansową (rekord, ex aequo z badaniem z sierpnia 2015 roku), podczas gdy źle – tylko 4 proc. (rekord, ex aequo z wynikami z lutego 2016 roku).

- Z badań Instytutu Randstad wynika, że wzrosła przewaga firm oceniających swoją sytuację finansową jako dobrą nad firmami oceniającymi swoją sytuację jako złą, z 50 punktów procentowych w 2015 roku do 54 punktów procentowych w 2016. Ale jednocześnie osłabł optymizm przedsiębiorców co do koniunktury gospodarczej w następnych miesiącach. W badaniach przeprowadzonych w ubiegłym roku optymiści przeważali nad pesymistami, a w tegorocznych badaniach udział pesymistów i optymistów zrównał się - mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.