Rekrutacja w mediach społecznościowych: LinkedIn, GoldenLine i Facebook na prowadzeniu

0 0
Rekrutacja w mediach społecznościowych: LinkedIn, GoldenLine i Facebook na prowadzeniu
W firmach tworzone są osobne działy dedykowane rekrutacjom w mediach społecznościowych. /fot. pixabay

Polscy rekruterzy pokochali media społecznościowe - szczególnie LinkedIn i GoldenLine. Social media stały się na tyle ważnym kanałem rekrutacyjnym, że w firmach powstają specjalne działy zajmujące się rekrutacją w sieci.

Jak wynika z badania "Media społecznościowe w rekrutacji", przeprowadzonego przez firmę LLH DBM Polska, 97 proc. polskich rekruterów korzysta w czasie rekrutacji z portali społecznościowych, a aż 79 proc. zatrudniło pracownika do pomocy przy social media. To więcej niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie skala rekrutacji przez social media sięga 73 proc.

Za co HR kocha social media?

Rekruterzy doceniają korzyści z wykorzystania social media z kilku powodów: wzrost liczby dostępnych kandydatów (75 proc. respondentów) i skrócenie czasu potrzebnego na zamknięcie projektu (72 proc.). Aż 85 proc. respondentów chce poszerzyć swoją wiedzę w obszarze social media w ciągu najbliższego roku.

- Coraz więcej firm, z którymi współpracujemy, zaskakuje nas rozwiązaniami i inwestycjami. Tworzone są osobne działy zajmujące się rekrutacją tylko w mediach społecznościowych oraz umieszczaniem i prowadzeniem profili zachęcających do skontaktowania się z pracodawcą. Skala jest oczywiście zróżnicowana i zależy od wielkości biznesu – mówi Magdalena Tyburcy, starszy konsultant ds. rynku pracy w LLH DBM Polska.

LinkedIn i GoldenLine na prowadzeniu

Rekruterzy korzystają głównie z dwóch portali społecznościowych - prawie 100 proc. deklaracji otrzymały: LinkedIn (ten portal jest wskazywany najczęściej i oceniany najwyżej) i GoldenLine. Trzech na dziesięciu rekruterów wspomaga się Facebookiem, 7 proc. korzysta z Xing, a po 3 proc. z Twittera i Viadeo.

- Według naszych badań, najmniej obecna w social media jest branża produkcyjna, która deklaruje, iż najrzadziej rekrutuje za ich pomocą. Powodem może być założenie o małej efektywności tego rozwiązania w przypadku pracowników produkcyjnych – wyjaśnia Magdalena Tyburcy.

Trend coraz silniejszy

Ankietowani deklarują, że aż 59 proc. z nich zamierza zwiększyć wykorzystanie social media w rekrutacji w najbliższym roku, 31 proc. nie ma zdania, a jedynie 10 proc. nie planuje takich zmian.
Wyniki badań to silny impuls do profesjonalnej obecności w mediach społecznościowych dla osób aktywnie poszukujących pracy, ale również tych, których do zmiany firmy skłoniłaby atrakcyjniejsza oferta innego pracodawcy. O czym szczególne powinni zatem pamiętać kandydaci?

O jakości, a nie liczbie zamieszczanych treści, aktualności i prawdziwości informacji, rozbudowywaniu sieci kontaktów na portalach biznesowych, regularnym odpowiadaniu na wiadomości (czyli częstym logowaniu się do swojego profilu) oraz sprawdzeniu ustawień prywatności.

*Badanie Lee Hecht Harrison DBM „Media społecznościowe w rekrutacji” przeprowadzono w III kwartale 2015 roku na grupie 222 pracowników działów personalnych i agencji rekrutacyjnych.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.