Rekrutacja, rynek pracy: Pracownik budowlany chce już 4 tys. zł na rękę. "To, co się dzieje, jest nieetyczne"

0 0
Rekrutacja, rynek pracy: Pracownik budowlany chce już 4 tys. zł na rękę. "To, co się dzieje, jest nieetyczne"
Chcąc przyciągnąć i zatrzymać pracowników w firmie, pracodawcy decydują się na podniesienie wynagrodzenia. (Fot. Shutterstock)

• Prawie co trzeci pracodawca planuje powiększyć personel jeszcze w tym roku.
• Rekrutacje utrudnia fakt, że brakuje kandydatów na rynku pracy.
• Obecna sytuacja sprzyja presji płacowej i mocniejszej pozycji pracownika.
• Pracownicy są świadomi, że firmy mają kłopot z pozyskiwaniem nowych osób, dlatego stawiają wygórowane wymagania.

Z najnowszego  "Barometru Rynku Pracy" Work Service wynika, że blisko 30 proc. pracodawców planuje rozpoczynać rekrutacje jeszcze w 2016 roku. W głównej mierze będą one dotyczyć podstawowych stanowisk pracy, w takich sektorach jak usługi i produkcja.

Rekrutację utrudnia fakt, że brakuje kandydatów na rynku pracy. Z najnowszych danych GUS wynika, że już niemal 2,4 mln Polaków wyemigrowało z kraju, przy jednoczesnym najniższym od 25 lat poziomie bezrobocia. Sięga ono obecnie 8,6 proc., co oznacza, że 1 mln 361 tys. osób pozostaje bez pracy. Problem w tym, że większość (56 proc.) z nich to osoby pozostające bez zatrudnienia ponad 12 miesięcy. Oznacza to, że większość zarejestrowanych bezrobotnych stanowi grupa, którą trudno przywrócić na rynek pracy, a tym bardziej zaangażować do bieżących projektów w firmach.

Rynek pracownika pełną parą

Jak zauważa Jacek Męcina, ekspert Konfederacji Lewiatan, były wiceminister pracy, obecna sytuacja sprzyjać będzie wzrostowi presji płacowej, mocniejszej pozycji pracownika oraz stworzy szanse sięgnięcia po dotychczas niewykorzystane osoby.

Czytaj też: Ciemna strona rynku pracownika. Specjaliści i menedżerowie nie szanują rekruterów?

- Ze względu na brak rąk do pracy pracodawcy są bardziej skłonni do zatrudnienia osób długotrwale bezrobotnych, nawet z niepełnymi kwalifikacjami, są bardziej otwarci na zatrudnianie absolwentów, osób starszych, niepełnosprawnych – mówi Męcina.

Problem z pozyskaniem pracowników obserwują także HR-owcy. - Jeden z klientów z branży produkcyjnej zgłosił się do nas z prośbą o podesłanie 20-30 pracowników. Miał podpisane zlecenia, ale nie miał ludzi, którzy mogliby je zrealizować – hala stała pusta. Zapytał mnie nawet, ile musi zapłacić, by kandydaci podjęli u niego pracę, bo on próbował już wszystkiego – mówi Liliana Swoboda, właściciel Lepsza Praca, portalu lepszapraca.eu.

Zauważalna jest również mocna pozycja pracowników. - Zdarza się - i to nierzadko - że kandydat, którego próbujemy umawiać na rozmowę kwalifikacyjną z naszym klientem, ma podpisaną umowę przedwstępną z innym pracodawcą. Za dwa dni ma rozpocząć nową pracę, a mimo to szuka większych możliwości finansowych. To niedopuszczalne – wyjaśnia Swoboda.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (50)

 • Czy autorka tego artykułu jest w pełni władz umysłowych? O czyj niby interes mają się troszczyć pracownicy, jeśli nie o własny? Mają się dać wyzyskiwać, żeby pracodawcy nie było smutno?
 • A czyj interes pracownik ma mieć na uwadze, jeśli nie swój własny?
 • Co za ćwok to pisze .Każdy ma prawo do szacowania własnej pracy .Pora już skończyć z zasadą "najtańszy= najlepszy. Jeżeli kogoś nie stać na realizację kontraktu .Bo zaniżył koszta własne "robociznę " to niech sam podwija rękawy i zap...dala.
  Jeżeli taki dochód jest zadowalający dla adwersaży to proponuję nająć się jako pracownik budowlany a nie labiedzić że ktoś chce dorobić do 500+

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.