Rekrutacja, rekomendacje, praca po znajomości: Co trzeci Polak poleca kolegę do pracy

0 0
Rekrutacja, rekomendacje, praca po znajomości: Co trzeci Polak poleca kolegę do pracy
Wzrost rekomendacji w procesie rekrutacji może być nadal mocno zauważalny w 2016 roku. Fot. shutterstock

• Rośnie rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy i pracowników.
• Co trzeci Polak zarekomendował w ubiegłym roku kogoś znajomego do pracy.
• Rekomendacje znajomych nie są już postrzegane negatywnie.

Ożywienie gospodarcze przekładające się na wzrost liczby ofert pracy i najniższe od wielu lat w Polsce bezrobocie, skutkuje coraz większym zapotrzebowaniem na pracowników. Jak pokazują wyniki badania serwisu Praca.pl „Aktywność zawodowa Polaków w 2015 roku”, ponad połowa respondentów otrzymała w minionym roku propozycję pracy.

Co ciekawe, jedną z trzech głównych form otrzymania oferty pracy była rekomendacja. Z kolei sonda „Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy”, pokazała iż w 2015 roku ponad 75,5 proc. Polaków deklarowało chęć polecenia znajomego do pracy, ale pod warunkiem, iż miałby odpowiednie kompetencje.

Faktycznie, jak wynika z odpowiedzi respondentów, co trzeci Polak w 2015 r. zarekomendował kogoś do pracy. O tym, iż rośnie rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy i pracowników świadczą zarówno odpowiedzi respondentów, jak również wdrażane w firmach z sukcesem systemy poleceń pracowniczych.

Rynek pracy powoli zmierza w kierunku rynku pracownika, co oznacza, iż trend minionego roku, czyli wzrost rekomendacji w procesie rekrutacji może być nadal mocno zauważalny w 2016 roku. Z tą różnicą, iż obecnie może dotyczyć bardziej pracodawców, którzy jeszcze mocniej będą konkurować o najlepszych pracowników, szczególnie w branży IT czy w sektorze usług dla biznesu z obszaru księgowości, finansów czy obsługi klienta.

– Jak pokazał rok 2015, znaczącą rolę na rynku pracy zaczęła odgrywać rekomendacja, która przez wiele lat była negatywnie postrzegana jako zjawisko „pracy po znajomości”, w której kumoterstwo i układy brały górę nad kwalifikacjami kandydata. Obecnie, jak potwierdzają wyniki naszych badań, rekomendujemy znajomych przede wszystkim ze względu na ich kompetencje, a nie chęć protekcji. – komentuje Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl.

Trend emigracyjny nie osłabnie?

Duży wpływ na rodzimy rynek pracy w 2015 roku miała również kolejna fala emigracji zarobkowej Polaków. Niestety według przewidywań są duże szanse, że początek 2016 roku przyniesie nowy rekord – ponad 3 mln Polaków pracujących za granicami kraju. Jest to efekt zbyt wolno rosnących w Polsce wynagrodzeń, co przede wszystkim skłania Polaków do poszukiwania wyższego standardu życia poza ojczyzną.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Przeglądając ogłoszenia o pracę często spotykacie takie, które Wam nie odpowiadają... ale są wręcz stworzone dla kogoś, kogo znacie! Dzięki Waszym rekomendacjom i Praca.pl znajomy może znaleźć pracę marzeń, a Wy zgarnąć 1000 zł! Szczegóły na praca pl - wynagrodzenie za polecenie!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.