Polska wśród krajów, w których najłatwiej o pracę. Zajęła 4. miejsce wśród państw EMEA

• W II kwartale br. pracodawcy zapowiadają utrzymanie się pozytywnej sytuacji dla osób szukających pracy.
• Pośród branż, w których należy spodziewać się najkorzystniejszej sytuacji, znalazło się budownictwo.
• Wyraźny optymizm widać też w sektorach restauracje/ hotele, produkcja przemysłowa, transport/ logistyka/ komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy.
• W zestawieniu z innymi badanymi krajami regionu EMEA, Polska znalazła się na 4. miejscu państw, w których o pracę będzie najłatwiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska wśród krajów, w których najłatwiej o pracę. Zajęła 4. miejsce wśród państw EMEA

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 mar 2016 9:51


Jak wynika z kwartalnego raportu „Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia”, pracodawcy w Polsce są zauważalnie optymistyczni co do planów rekrutacyjnych na najbliższe trzy miesiące. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej plasuje się na zauważalnie optymistycznym poziomie, wynosząc +10 proc. Już drugi kwartał z rzędu odnotowana dla naszego kraju prognoza utrzymuje się na najwyższym poziomie, jaki uzyskano od czasu II kwartału 2011 r.

W ujęciu kwartalnym wynik nie ulega zmianie, natomiast w ujęciu rocznym wzrósł o 3 punkty procentowe. Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 18 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 6 proc. zamierza redukować etaty a 70 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

- Tempo zatrudniania pozostanie stabilne w nadchodzących miesiącach, a poszukujący pracy mogą spodziewać się korzystnej sytuacji – komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. – Koniunktura gospodarcza sprzyja zwiększonej konsumpcji i nowym inwestycjom, co ma pozytywne przełożenie na rynek pracy. Większość nowo utworzonych miejsc pracy będzie generowana przez duże przedsiębiorstwa, które zwykle przodują na liście firm powiększających swoje zespoły, jednak optymizm w tworzeniu nowych etatów deklarują również pracodawcy w małych i średnich spółkach.

Czytaj też: Pracodawcy chcą zatrudniać, ale nie mają kogo

- Rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, co w połączeniu z rosnącym niedoborem talentów będzie istotnym czynnikiem wpływającym na przyszłą sytuację. Możemy też spodziewać się zwiększonych nakładów na działania mające na celu nie tylko przyciągnięcie, ale również utrzymanie pracowników w organizacji, a także wzmocnienie współpracy wewnętrznych działów HR z doświadczonymi agencjami zatrudnienia, które zwłaszcza teraz staną się pomocne w poszukiwaniu talentów niezbędnych do rozwoju każdej firmy – dodaje Iwona Janas.

W II kwartale 2016 r. we wszystkich dziesięciu badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najwyższą notę odnotowano dla budownictwa, gdzie wynik wyniósł +20 proc. Wyraźny optymizm widać także w wielu innych sektorach, takich jak restauracje i hotele, produkcja przemysłowa, transport, logistyka, komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy, gdzie prognoza plasuje się odpowiednio na poziomie +14 proc., +13 proc., +12 proc. i +11 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

888 2016-03-08 19:31:38

HAHAHA NIE MAJĄ KOGO, POLACY CHCĄ GODNIE ZARABIAĆ...PŁACISZ OCHŁAP PRACUJ SAM