Rekordowy wzrost zatrudnienia na Pomorzu. Czym był spowodowany?

- O ponad 32 procent wzrosło w minionej dekadzie zatrudnienie w woj. pomorskim. Jak wynika z danych Eurostatu, średni wzrost liczby pracujących w tym okresie dla Polski wyniósł 13,8 proc. a dla 28 państw UE - 4,3 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rekordowy wzrost zatrudnienia na Pomorzu. Czym był spowodowany?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 maj 2014 10:57


Urząd Marszałkowski woj. pomorskiego podał, że w latach 2004-2013 w województwie liczba pracujących wzrosła z 676 tys. do 894 tys. osób. To najbardziej dynamiczny wzrost (o 32,2 proc.) w kraju. W drugim pod tym względem województwie, mazowieckim, liczba osób pracujących wzrosła o 26,1 proc., a w kolejnym, warmińsko-mazurskim o 22 proc. Sześć województw (m.in. wielkopolskie, zachodniopomorskie i podlaskie) odnotowały jednocyfrowy wzrost liczby osób pracujących. W woj. kujawsko-pomorskim odnotowano spadek liczby o 2,2 proc. (prawie 17 tys. osób mniej pracuje).

Według marszałka województwa Mieczysława Struka na poprawę sytuacji wpływ miał m.in. sposób wykorzystania środków Europejskiego Funduszu Społecznego przez Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Urząd Pracy.

Czytaj też: W którym województwie było największe bezrobocie?


Ponad 46 tys. osób bezrobotnych w regionie zostało objętych kompleksową aktywizacją zawodową, ponad 11 tys. otrzymało dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i tworzenie kolejnych miejsc pracy w swoich firmach, a ponad 52,5 tys. osób pracujących podniosło i poszerzyło swoje kwalifikacje i kompetencje zawodowe.

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku Tadeusz Adamejtis poinformował, że na znaczący wzrost liczby pracujących w ciągu ostatnich 10 lat w woj. pomorskim wpływ miała sprzyjająca sytuacja demograficzna, czyli wzrost liczby osób w wieku produkcyjnym.

Dodał, że na Pomorze emigrują też mieszkańcy innych województw (województwo w 2013 r. jako jedno z trzech w kraju miało dodatnie saldo migracji międzyregionalnych - red.). Ocenił, że do wzrostu liczby osób pracujących przyczynił się też duży potencjał gospodarczy oraz inwestycje dające szansę na rozwój zawodowy absolwentom szkół wyższych z Polski Północnej.

Urząd Marszałkowski poinformował, że liczba ludności w wieku produkcyjnym wzrosła z 1 mln 401 tys. w 2004 r. do 1 mln 462 tys. osób w 2012 r. "To świadczy o wysokim poziomie atrakcyjności województwa, które przyciąga z innych regionów kraju, zwłaszcza ludzi młodych, upatrujących w naszym regionie szans rozwoju swojej kariery zawodowej, a także stałego zamieszkania, realizacji planów życiowych i rodzinnych" - uważa Struk.

Adamejtis poinformował, że w minionych 10 latach największy wzrost liczby pracujących odnotowano w budownictwie, handlu oraz w firmach zatrudniających specjalistów w zakresie informatyki i komunikacji. Wśród pracujących zwiększył się udział specjalistów, pracowników usług osobistych i sprzedaży oraz pracowników przy pracach prostych.

Mimo wzrostu liczby pracujących, na Pomorzu stopa bezrobocia wynosi 13,4 proc.; w całym kraju ten wskaźnik wynosi 13,5 proc. Na koniec marca na Pomorzu zarejestrowanych było 116 tys. 169 osób bezrobotnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.