Rekordowy wynik. Prawie co trzeci pracodawca będzie zatrudniać

0 0
Rekordowy wynik. Prawie co trzeci pracodawca będzie zatrudniać
30 proc. pracodawców przewiduje zwiększenie liczby etatów w okresie najbliższych 6 miesięcy/ Fot. pixabay

Pierwsza połowa bieżącego roku zapowiada się bardzo optymistycznie dla rynku pracy. Odsetek przedsiębiorców, którzy chcą tworzyć w tym okresie nowe miejsca pracy jest najwyższym zanotowanym w minionych 6 latach.

Wyniki najnowszej, 25. edycji badania „Plany Pracodawców” realizowanego przez firmę doradztwa personalnego Randstad i ośrodek badawczy TNS pokazują, że możemy spodziewać się rekordowego półrocza na rynku pracy.

W gronie 1 tys. biorących udział w badaniu przedsiębiorców z całego kraju aż 30 proc. przewiduje zwiększenie liczby etatów w okresie najbliższych 6 miesięcy. Względem ostatniego kwartału odsetek ten wzrósł o 4 punkty procentowe i jest najwyższy w sześcioletniej historii badania.

- Od początku transformacji polska gospodarka jeszcze nigdy nie zatrudniała tylu osób, co obecnie. To ogromny sukces polskich przedsiębiorców. Wyniki badania dają nadzieję, że w najbliższym czasie mamy duże szanse na dalszy wzrost zatrudnienia. Również prognozy na najbliższe lata są obiecujące. W ciągu najbliższych dwóch lat w Polsce może powstać 430 tys. nowych miejsc pracy - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej.

W perspektywie regionalnej istotnie częściej zwiększenie zatrudnienia planują firmy z zachodniej części kraju (37 proc.).

Z kolei w perspektywie branżowej, najwięcej nowych ofert pracy można się spodziewać w sektorze handlowym, produkcyjnym oraz w budownictwie. Największy przyrost miejsc pracy jest planowany w przedsiębiorstwach dużych, zatrudniających przynajmniej 250 osób.

Z rosnącym popytem firm na pracowników wiążą się rosnące trudności w pozyskaniu odpowiednich kandydatów.

- Już w ubiegłym roku blisko 40 proc. firm poszukujących pracowników miało problem z obsadzeniem wszystkich wakatów. Firmy bądź przyjmowały mniejszą grupę ludzi, bądź obniżały swoje wymagania. Natomiast 5 proc. nie zatrudniło finalnie żadnych pracowników i ta grupa się powiększa, bo jeszcze w dwa lata temu było to 2 proc. Tę sytuację powinny wykorzystać osoby poszukujące pracy, aby pilnie śledzić, jakich kompetencji poszukują pracodawcy i starać się rozwijać w tych obszarach, co wydatnie podniesie ich szansę na zatrudnienie - zaznacza Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych Randstad, ekspertka rynku pracy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.