Rekordowa liczba osób z dyplomem i.. bez etatu

Pod koniec marca w urzędach pracy było zarejestrowanych 266,6 tys. bezrobotnych po studiach. To wzrost o 13,1 proc. w stosunku do ubiegłego roku - wynika z danych resortu pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rekordowa liczba osób z dyplomem i.. bez etatu

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna

7 maj 2013 8:46


Dla porównania, w ubiegłym roku bezrobotnych z wykształceniem zasadniczym zawodowym przybyło o 8,6 proc., z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym o 7,7 proc., a ze średnim ogólnokształcącym - o 6 proc.

Ponad 75 tys. osób z dyplomem uczelni szuka pracy ponad rok, a ponad 51 tys. nie ma żadnego zajęcia od sześciu miesięcy do roku - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zdaniem ekspertów młode osoby po studiach nie mają często praktycznego doświadczenia zawodowego, a ich wiedza jest na ogół głównie teoretyczna, dlatego pracodawcy częściej wybierają osoby z doświadczeniem zawodowym - podaje "DGP".

Jak mówi dla "DGP" prof. Zenon Wiśniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, z drugiej strony absolwentom uczelni wyższych trudno znaleźć pracę, ponieważ część z nich ma wygórowane oczekiwania płacowe, a przy słabym popycie na towary i usługi przedsiębiorcy, jeśli oferują etat, to z często z minimalną pensją 1600 zł.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.