Raport PAIiIZ: blisko 200 tysięcy Polaków zatrudnionych w sektorze usług dla biznesu

• W sektorze usług dla biznesu (Business Services Sector - BSS) pracuje już ok. 193,5 tys. Polaków.
• To obecnie najszybciej rozwijający się i generujący najwięcej miejsc pracy obszar polskiej gospodarki - wynika z najnowszego raportu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
• Według raportu, obecnie w 852 ośrodkach tego typu w Polsce, zlokalizowanych w 27 miastach, pracuje w sumie ok. 193,5 tys. osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raport PAIiIZ: blisko 200 tysięcy Polaków zatrudnionych w sektorze usług dla biznesu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MIW

12 wrz 2016 15:27


Raport "BSS in Poland" zaprezentowano w poniedziałek (12.09) w Katowicach, które - wraz z aglomeracją górnośląską - są wśród liderów zatrudnienia w centrach usług dla biznesu. W zlokalizowanych tu 71 placówkach pracuje ponad 16 tys. osób, co stanowi 8,4 proc. ogólnego zatrudnienia w sektorze i plasuje aglomerację na czwartym miejscu w Polsce, za Krakowem, Warszawą i Wrocławiem.

- Najnowszy raport PAIiIZ potwierdza silną pozycję Katowic i aglomeracji górnośląskiej na mapie sektora nowoczesnych usług biznesowych. O naszej pozycji świadczy również m.in. czwarte miejsce pod względem liczby osób zatrudnionych w centrach BSS. Działania skierowane na wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej Katowic przynoszą rezultaty - skomentował wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.

Według raportu, obecnie w 852 ośrodkach tego typu w Polsce, zlokalizowanych w 27 miastach, pracuje w sumie ok. 193,5 tys. osób.

- To ludzie wyjątkowi, 90 proc. z nich ma wyższe wykształcenie. Co ważne, nikt nie przenosi już do Polski prostych procesów, Polacy są zaangażowani w ambitne międzynarodowe projekty - zaznaczył prezes PAIiIZ Bartłomiej Pawlak.

Średnie zatrudnienie w pojedynczym centrum to 227 osób; aż w 36 centrach (z których 16 jest w Krakowie) zatrudnienie przekracza tysiąc pracowników. Usługi świadczone są w 40 językach, a liczba rozmaitych procesów biznesowych, obsługiwanych ze zlokalizowanych w Polsce biur, przekracza 1,7 tys. Dominują zadania związane z rozwojem oprogramowania i usługami IT, a także usługi w sferze finansów i księgowości, obsługi klienta, zarządzania infrastrukturą, kadrami itp.

W Polsce jest 14 lokalizacji centrów BSS (wśród nich Katowice), gdzie działa powyżej 10 tego typu centrów. W ubiegłym roku takich miejsc było 11. W siedmiu miastach zatrudnienie w sektorze BSS przekracza 10 tys. osób.

Po Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Katowicach, najwięcej pracowników sektor BSS zatrudnia w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy i Toruniu, Rzeszowie, Szczecinie i Lublinie.

268 spośród 852 centrów BSS w Polsce to spółki z kapitałem polskim. Kolejne miejsca zajmują inwestorzy z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Aglomerację górnośląską najchętniej wybierają firmy z kapitałem amerykańskim (15 centrów) oraz niemieckim (7 centrów). W regionie działają również centra usług z kapitałem angielskim, holenderskim (po 5 centrów) oraz francuskim (4 centra).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.