Raport Manpower: W przyszłym roku pracodawcy będą zwiększać zatrudnienie

Według najnowszego raportu ManpowerGroup, nowy rok będzie sprzyjał poszukującym pracy. Pracodawcy wszystkich sektorów i regionów Polski deklarują zwiększenie zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raport Manpower: W przyszłym roku pracodawcy będą zwiększać zatrudnienie

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

8 gru 2015 9:20


Jak wynika z kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia opublikowanego 8 grudnia, pracodawcy w Polsce są zauważalnie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach.

Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +9 proc. To najwyższy wynik dla naszego kraju od IV kwartału 2011 r. Zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym prognoza uległa poprawie, odpowiednio o 2 i o 4 punkty procentowe.

Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 11 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 6 proc. zamierza redukować etaty a 79 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

– Ten rok kończymy w optymistycznej i stabilnej atmosferze, jaka od dłuższego czasu konsekwentnie utrzymuje się na rynku pracy. Płynące od pracodawców sygnały wskazują, że nadchodzące miesiące przyniosą zarówno więcej miejsc pracy, jak i lepsze warunki zatrudnienia – komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

– Jak wynika z naszych badań oraz obserwacji rynku, prognozy dotyczące zatrudnienia w poszczególnych branżach są mieszane, jednak w każdym z sektorów odnotowujemy wzrost liczby ofert. Po grudniu możemy spodziewać się zakończenia czasu rekrutacji do prac sezonowych, które rokrocznie są dodatkowym zastrzykiem dla rynku pracy w okresie około świątecznym. Nie wpłynie to jednak na ogólny obraz rynku, który staje się coraz bardziej przyjazny pracownikom – dodaje.

 

Prognoza netto zatrudnienia dla Polski w ciągu kolejnych kwartałów. Źródło: Raport „Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia”. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski w ciągu kolejnych kwartałów. Źródło: Raport „Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia”.

W I kwartale 2016 r. we wszystkich 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najwyższy wynik odnotowano dla sektorów produkcja przemysłowa, budownictwo oraz handel detaliczny i hurtowy. Prognoza wynosi dla tych sektorów odpowiednio +18, +17 i +15 proc.

Zauważalnie pozytywny klimat na szukanie pracy odnotowano również w branżach Instytucje sektora publicznego oraz rolnictwo/ leśnictwo/ rybołówstwo, dla których wyniki wynoszą odpowiednio +10 oraz +8 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.