Raport ADP Polska: Innowacyjne firmy rekrutują coraz więcej pracowników

• Nowoczesna gospodarka zakończyła pierwszą połowę 2016 r. 4,23 proc. wzrostem zatrudnienia (w porównaniu do pierwszej połowy 2015 r.).
• Szczególnie udany był drugi kwartał, kiedy to pracę w najbardziej innowacyjnych spółkach w Polsce znalazło o 4,52 proc. pracowników więcej niż w analogicznym okresie 2015 r.
• - Pracownicy dostrzegając sprzyjającą koniunkturę będą mogli pozwolić sobie na wybór oferty, która w pełni ich satysfakcjonuje – komentuje Magdalena Dacka, HR business partner w ADP Polska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raport ADP Polska: Innowacyjne firmy rekrutują coraz więcej pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

4 sie 2016 11:24


W pierwszym półroczu 2016 r. prym w nowoczesnej gospodarce (przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii
i outsourcingu) wiodły duże firmy (powyżej 500 pracowników), rejestrując 4,29 proc. wzrost zatrudnienia – wobec 4,06 proc. wzrostu odnotowanego przez mniejsze firmy.

Źródło: ADP Źródło: ADP

Sytuacja wyglądała zupełnie inaczej, jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki za drugi kwartał. Wówczas na czoło peletonu wysunęły się mniejsze podmioty (do 500 pracowników), które z wynikiem 4,61 proc. wyprzedziły duże przedsiębiorstwa (+4,48 proc.).

Rośnie zatrudnienie na produkcji

Rekordowe zmiany, które wpłynęły na dynamiczny rozwój nowoczesnej gospodarki, odnotowano
w sektorze produkcyjnym. W drugim kwartale roku przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji zarejestrowały niespotykany dotychczas aż 9,21 proc. wzrost zatrudnienia – w przypadku firm zatrudniających powyżej 500 pracowników był on jeszcze wyższy i zbliżył się do magicznej bariery 10 proc. (9,78 proc.).

W skali całego półrocza, wyniki były tylko nieznacznie słabsze – w tym okresie firmy produkcyjne nowoczesnej gospodarki odnotowały wzrost na poziomie 7,94 proc. Dla porównania, podmioty specjalizujące się w usługach zarejestrowały 2,40 proc. wzrost zatrudnienia w II kw. i 2,45 proc. wzrost w całym pierwszym półroczu 2016 r.

Rekordowo niska stopa bezrobocia

Pierwsze sześć miesięcy 2016 r. było również okresem rekordowych zmian na całym rynku. Zgodnie
z danymi GUS, ogół polskich przedsiębiorstw zarejestrował 2,9 proc. wzrost zatrudnienia w drugim kwartale, przy czym średnia dla całego półrocza osiągnęła poziom +2,7 proc. ‒ warto zaznaczyć, że są to wyniki niespotykane w całej historii raportów ADP Polska.

Rekordowo niska w całej historii raportów była także średnia stopa bezrobocia. W skali całego półrocza wyniosła ona 9,66 proc. ‒ jednak na koniec II kw. spadła do poziomu zaledwie 8,8 proc. Zgromadzone wyniki stanowią potwierdzenie dobrej koniunktury i harmonijnego rozwoju polskiej gospodarki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.