Rafał Betlejewski może mieć kłopoty za "eksperyment telewizyjny" z udziałem bezrobotnych

0 0
Rafał Betlejewski może mieć kłopoty za "eksperyment telewizyjny" z udziałem bezrobotnych
Zdaniem radnych prowokacje Rafała Betlejewskiego winny zostać objęte ściganiem i ukaraniem. (fot. pixabay.com).

• Grupa radnych z Radomia złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Rafała Betlejewskiego, autora programu w telewizji internetowej
• Dziennikarz na potrzeby programu przeprowadził w tym mieście fałszywą rekrutację bezrobotnych.
• Betlejewski bronił się, że w przypadku "eksperymentu radomskiego" był performerem, a nie dziennikarzem.

Pod doniesieniem podpisało się 11 radnych z różnych ugrupowań politycznych. W piśmie do prokuratury napisali oni, że kilkanaście dni temu Betlejewski na portalu internetowym Medium Publiczne, opublikował artykuł, a następnie w telewizji TTV wyemitował program, w którym przeprowadził - jak to określił - eksperyment, mający pokazać, jak daleko mogą posunąć się ludzie desperacko szukający pracy. Dziennikarz zorganizował w Radomiu fałszywą rekrutację, podczas której aktorzy zatrudnieni przez redaktora upokarzali bezrobotnych i składali im propozycję nielegalnej pracy.

- Prowokacje "dziennikarza" Rafała Betlejewskiego ośmieszające i upokarzające mieszkańców Radomia oraz polegające na nakłanianiu ich do popełnienia przestępstw winny zostać objęte ściganiem i ukaraniem - podkreślili wnioskodawcy pisma do prokuratury.

Betlejewski w swoim komentarzu napisał: "Byłem w Radomiu. Polskim zagłębiu smutku. W opustoszałej hurtowni po nie-wiadomo-czym zorganizowałem społeczny eksperyment, który filmowały kamery". Według radnych takie stwierdzenie stawia w złym świetle Radom.

- Dość już bezprawnego szkalowania Radomia i jego mieszkańców - powiedział jeden z wnioskodawców, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu Dariusz Wójcik.

Zdaniem radnych zachowanie autora wyczerpuje znamiona przestępstw określonych w Kodeksie karnym. Chodzi m.in. o przeprowadzanie eksperymentu bez zgody uczestników, podżeganie do popełniania czynu zabronionego czy znęcanie się psychiczne.

- Żądamy ścigania i ukarania Rafała Betlejewskiego za powyższe czyny wyczerpujące znamiona przestępstw ściganych z urzędu - oświadczyli radomscy radni.

Jak powiedziała szefowa Prokuratury Rejonowej Radom-Wschód Urszula Zajkowska, zawiadomienie radnych wpłynęło w poniedziałek (3.10). Dodała, że śledczy zapoznają się z doniesieniem i w najbliższych dniach zdecydują o jego dalszych losach.

Kontrowersyjny program Betlejewskiego został wyemitowany kilkanaście dni temu. Spotkał się z krytyką środowiska dziennikarskiego. Pojawiły się głosy, że autor przekroczył zasady etyki dziennikarskiej. Na znak protestu, z serwisu i radia Medium Publiczne, którego szefem jest Betlejewski, odeszło kilkoro dziennikarzy. Betlejewski bronił się, że w przypadku "eksperymentu radomskiego" był performerem, a nie dziennikarzem.

- W Radomiu posunęliśmy się daleko, ale odstąpiliśmy od publikacji tych scen, które mogłyby być uznane za nieetyczne. Ze wszystkimi osobami rozmawiałem osobiście. Ja, psycholog i reżyserka. Na moją wyraźną prośbę producent był przygotowany na wypłatę honorariów. Nie jest to eksperyment naukowy, jest to eksperyment telewizyjny, społeczny" - tłumaczył Betlejewski. 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • sa pewne granice

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.