Radom - rodzynek na Mazowszu. Czym się wyróżnia?

W Radomiu - drugim pod względem wielkości mieście na Mazowszu - jest najniższy przyrost naturalny, najwyższa stopa bezrobocia i najniższe przeciętne wynagrodzenie spośród wszystkich większych mazowieckich miast.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Radom - rodzynek na Mazowszu. Czym się wyróżnia?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 gru 2014 19:53


Radom jest jedynym miastem na Mazowszu, które w 2012 r. odnotowało ujemny przyrost naturalny (-1,1 w przeliczeniu na na 1 tys. mieszkańców); oznacza to, że liczba zgonów była większa, niż liczba urodzeń. W Ostrołęce wskaźnik przyrostu naturalnego wyniósł 3,4, a w Płocku i w Warszawie - 0,2 - podał dziś Urząd Statystyczny w Warszawie.

Czytaj też: 350 nowych miejsc pracy w Radomiu

Radom wyróżnia się także na tle innych miast na Mazowszu najwyższą stopą bezrobocia i najwyższą liczbą bezrobotnych w wieku produkcyjnym. Stopa bezrobocia w Radomiu w 2012 r. wyniosła blisko 23 proc., a dla porównania w Płocku - 12,8 proc. i w Siedlcach 11,5 proc. W 2012 r. w Radomiu pracowało blisko 54 tys. osób.

- Co jednak charakterystyczne, przeszło 40 proc. radomian było zatrudnionych w sektorze edukacji, służby zdrowia i pomocy społecznej - mówi Justyna Wrocławska z Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Czytaj też: Firma Fifor zatrudni 250 osób do produkcji chipsów

Radomianie zarabiali w 2012 roku najmniej spośród mieszkańców innych porównywalnych miast na Mazowszu. Średnie miesięczne wynagrodzenie wyniosło w Radomiu 3412 zł brutto i było o blisko 1670 zł niższe od najwyższego, notowanego w Warszawie. O kilkadziesiąt złotych wyższe zarobki niż w Radomiu otrzymywali mieszkańcy Siedlec i Ciechnowa.

Pozytywnym zjawiskiem jest rosnąca w Radomiu liczba firm. W 2012 r. na 1000 mieszkańców przypadało średnio 112 firm. Są to głównie mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające niewielu pracowników. Na tle innych miast Radom zajął pod tym względem drugie miejsce po Warszawie wśród największych miast na Mazowszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.