PwC Women in Work Index 2018: Polska zajęła 9. miejsce w rankingu

Polska znalazła się na 9. miejscu spośród 33 krajów OECD w najnowszej edycji raportu firmy doradczej PwC „Women in Work Index 2018”, analizującym otwartość i przyjazność rynku pracy dla kobiet.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PwC Women in Work Index 2018: Polska zajęła 9. miejsce w rankingu

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 mar 2018 11:45


  • Polska znajduje się w pierwszej 10 krajów OECD, jeśli chodzi o otwartość i przyjazność rynku pracy dla kobiet. 
  • Awans Polski w rankingu PwC jest efektem szybko spadającej stopy bezrobocia wśród kobiet.
  • To także efekt relatywnie niskiej różnicy w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn.

Jak wynika z raportu Polska znajduje się w pierwszej 10 krajów OECD, na 9. pozycji. W czołówce zestawienia królują kraje nordyckie: Islandia (1.), Szwecja (2.) i Norwegia (3.). Spośród krajów naszego regionu wysokie miejsce zajmuje także Słowenia (5.). Na końcu rankingu uplasowały się: Meksyk (33.), Korea Południowa (32.) i Chile (31.).

Źródło: PwC Źródło: PwC

Polska od 2000 r. awansowała w tym zestawieniu z 19. na 9. miejsce. To jeden z najszybszych wzrostów – podobnymi mogą pochwalić się jedynie Luksemburg (z 23. na 7.) oraz Izrael (z 26. na 14.). Z kolei największe spadki zanotowały Portugalia (z 5. na 18.) i Stany Zjednoczone (z 9. na 21.).

Czytaj też: Sytuacja pań na rynku pracy jest coraz lepsza

Coraz lepsza sytuacja kobiet na rynku pracy

Awans Polski w rankingu PwC jest efektem szybko spadającej stopy bezrobocia wśród kobiet. W 2016 r. kształtowała się ona na poziomie 6 proc., podczas gdy w 2000 r. było to 18 proc. Zdecydowanie poprawiliśmy także wskaźnik dotyczący formy zatrudnienia kobiet na pełen etat – do 91 proc. To świetny wynik biorąc pod uwagę średnią dla krajów OECD, która wynosi 75 proc.

- W ciągu ostatnich 16 lat, czyli od 2000 r. kiedy powstało pierwsze zestawienie, Polska awansowała aż o 10 miejsc i jest to jeden z najlepszych wyników w całym OECD, oprócz Luksemburga i Izraela. Zmniejszyliśmy różnicę w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn, a zdecydowana większość pań pracuje na pełen etat. Także "pay gap" w Polsce jest jednym z najniższych i wynosi 7 proc., choć oczywiście życzylibyśmy sobie, by nie było go wcale. Wszystkie te dobre informacje nie oznaczają jednak, że nie mamy już nic do zrobienia. Powinniśmy nadal wzmacniać przedsiębiorczość kobiet, pracować nad zwiększeniem ich udziału w zarządach i radach nadzorczych firm, a także budować stabilną i odpowiedzialną politykę prorodzinną, która nie wyklucza kobiet z rynku pracy z powodu macierzyństwa – tu widzę nie tylko ogromną rolę państwa, ale też pracodawców – mówi Anna Sieńko, partner w PwC, lider zespołu Digital & Technology.

Luka płacowa coraz mniejsza

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.