PulsHRDay: Jakie wyzwania stawia rynek pracownika? Odpowiada Katarzyna Fojcik z firmy Randstad Polska

Targi pracy i kariery PulsHRDay odbędą się 15 listopada w Katowicach. Będzie w nich uczestniczyła ważna dla polskiego rynku pośrednictwa zatrudnienia firma Randstad. O tym, jakie cele stawia sobie na zmiennym rynku pracy, PulsHR.pl pyta Katarzynę Fojcik.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PulsHRDay: Jakie wyzwania stawia rynek pracownika? Odpowiada Katarzyna Fojcik z firmy Randstad Polska

PODZIEL SIĘ


Autor: Gabriel Paździor

6 lis 2017 15:30


• Zarząd firmy Randstad, obecnej w Polsce od 20 lat, nie wyobraża sobie nieobecności na katowickich targach.

• Katarzyna Fojcik: - Chcemy wskazać sposób poruszania się po rynku pracy; tak, aby każdy mógł pozyskać wartościowych pracowników.

• Więcej o targach i towarzyszącej im konferencji przeczytasz tutaj.

 

Mamy w listopadzie przyjemność organizować konferencję i targi #PulsHRDay. Czym takie spotkania są dla Państwa firmy, dla rynku pracy?

- Katarzyna Fojcik, menadżer regionu, Randstad Polska: - Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której nie jesteśmy obecni na tak ważnym wydarzeniu jak #PulsHRDay. Firma Randstad jest liderem w branży HR. Funkcjonujemy na rynku polskim od ponad 20 lat. Mamy w Polsce 140 oddziałów.

Naszą misją jest kształtowanie rynku pracy, dlatego też spotykamy się z kandydatami, z naszymi partnerami biznesowymi. Głownie po to, by porozmawiać o wyzwaniach rynku pracy, o tym, jak wspólnie możemy sobie poradzić z sytuacją na tym rynku. Edukujemy też kandydatów i klientów na temat tego, jak bardzo zmienia się ten rynek. Mówimy o wynagrodzeniach, o benefitach finansowych, pozafinansowych. #PulsHRDay to dla nas świetna okazja by porozmawiać o szansach i barierach w branży HR.

Jakie są największe wyzwania, które rynek pracy stawia przed agencjami rekrutacyjnymi?

- Takie wyzwania maja różne oblicza. Bardzo często mówimy o tym, że obecnie funkcjonujemy na rynku pracownika, więc wyzwania dla agencji rekrutacyjnych wiążą się z umiejętnością pogodzenia interesów obu stron - interesów kandydatów i interesów naszych klientów, pracodawców. W związku z tym, że pracujemy na różnych obszarach, zarówno jeśli chodzi o rekrutacje stałe, jak i tymczasowe, chcemy być w biznesie partnerem godnym zaufania.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.