Przyjazna rekrutacja - dla kandydatów i dla firm

Sytuacja na rynku pracy powoduje, że kandydaci korzystają z każdej szansy na wysłanie CV. Niestety wielu z nich nie otrzymuje nawet odpowiedzi czy ich aplikacja została rozpatrzona, co potęguje stres i rozczarowanie związane z szukaniem pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przyjazna rekrutacja - dla kandydatów i dla firm

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

11 cze 2013 21:35


Sytuacja na rynku pracy wynika z m. in. natłoku pracy rekruterów czy niewystarczających narzędzi ułatwiających taką komunikację, ale czasem również z braku nawyku odpowiadania kandydatom. Ma to zmienić powołana właśnie Koalicja na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji, której inicjatorem jest marka eRecruiter.

Temat dobrych praktyk w rekrutacji już od jakiegoś czasu jest szeroko komentowany nie tylko na forach internetowych czy w prywatnych dyskusjach, ale został również podjęty przez obecnego Ministra Pracy i Polityki Społecznej, który apelował do pracodawców, aby dawali informacje zwrotne kandydatom. Szczególnie, że to się firmom również opłaca. Jak wynika z badań amerykańskiej firmy StartWire, aż 77 proc. ankietowanych, którzy nie otrzymali odpowiedzi na swoją aplikację zmieniło opinię o firmie na negatywną, a 58 proc. przyznało, że raczej nie kupi produktu czy usługi firmy, która nie zareagowała na ich zgłoszenie.

- Dobrze potraktowany kandydat, nawet jeśli nie zostanie naszym pracownikiem, może być przychylnym odbiorcą naszych produktów i usług. Wizerunek naszej firmy jako przyjaznej kandydatom może też odegrać niebagatelną rolę za jakiś czas, kiedy na rynku pracy nastąpi zmiana i w większości sektorów to pracownicy będą dyktować warunki - przekonuje Marcin Sieńczyk z firmy eRecruitment Solutions, do której należy marka eRecruiter.

I dodaje: - Bycie otwartym na potrzeby kandydatów to nowa jakość na polskim rynku, ale chcemy, by stała się ona standardem w rekrutacji i dlatego powołaliśmy Koalicję firm, które te dobre praktyki już stosują bądź chcą je w najbliższym czasie wdrożyć.

Celem Koalicji na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji jest promowanie dobrych praktyk w rekrutacji i tworzenie standardów w tym zakresie, biorąc pod uwagę dbałość o relację z kandydatami i ich wrażenia z procesu rekrutacji. Przystąpienie do Koalicji oznacza też deklarację przestrzegania zasad opisanych w Kodeksie Dobrych Praktyk w Rekrutacji.

- Przystąpienie do Koalicji jest dobrowolne, ale zależy nam na tym, by firmy, które do niej się przyłączą dawały dobry przykład innym i postępowały zgodnie z Kodeksem. By był to dla nich powód do dumy, ale również swego rodzaju zobowiązanie - podkreśla przedstawiciel Marcin Sieńczyk.

By przystąpić do Koalicji, firma powinna wypełnić deklarację on-line.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.