Przybędzie około 2,5 tysiąca miejsc pracy do końca 2015 roku. W którym mieście?

0 0
Przybędzie około 2,5 tysiąca miejsc pracy do końca 2015 roku. W którym mieście?

W ciągu ostatniego roku sektor usług dla biznesu w Katowicach i aglomeracji katowickiej wzrósł o ok. 20 proc. - obecnie zatrudnia 15 tys. osób. Plany firm powinny przełożyć się na utrzymanie tego tempa i wzrost zatrudnienia w branży do 17,5 tys. osób na koniec 2015 r.

To niektóre wnioski z raportu "Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Aglomeracji Katowickiej", który dla katowickiego magistratu przygotował ABSL (Association of Business Service Leaders - Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych).

Z opracowania wynika, że Katowice i otaczająca je aglomeracja znajdują się w szóstce liderów usług dla biznesu w Polsce. Chodzi m.in. o centra informatyczne, finansowo-księgowe, badawczo-rozwojowe, centra usług wspólnych czy telefoniczne biura obsługi klienta.

Czytaj też: Manpower: Coraz łatwiej o pracę na Śląsku i w Małopolsce, coraz trudniej o pracowników

Łącznie w aglomeracji działa już 64 centrów usług należących do 57 inwestorów z 10 państw. Są to głównie firmy ze Stanów Zjednoczonych (15) i przedsiębiorstwa polskie (14), a także korporacje z Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Indii i Kanady. Główną specjalizacją w regionie jest obsługa procesów IT (pracuje przy niej jedna trzecia wszystkich zatrudnionych w sektorze).

- Biorąc pod uwagę plany rozwojowe firm można zakładać, że do końca 2015 r. zatrudnienie w branży osiągnie 17,5 tys. osób, czyli podwoi się w porównaniu do stanu z 2012 r. Ponadto do tej wartości należy dodać kolejne nowe miejsca pracy stworzone przez podmioty, które nie ogłosiły jeszcze swoich inwestycji - ocenił autor raportu, analityk ABSL, Janusz Górecki.

Spośród 64 centrów działających już w aglomeracji, 45 mieści się w samych Katowicach, zatrudniając ok. dwóch trzecich wszystkich pracowników branży w regionie. Według prezydenta Katowic, Piotra Uszoka (który w najbliższych wyborach nie będzie starał się już o kolejną kadencję) przyciąganie inwestorów - również z sektora nowoczesnych usług biznesowych - było jednym z priorytetów miasta przez ostatnich osiem lat.

- Mam nadzieję, że mój następca będzie kontynuować te działania i szybko się nie zniechęci. Przyciąganie firm z sektora usług do miasta poprzemysłowego, takiego jak Katowice, nie jest tak łatwe, jak wielu się to wydaje. Jednak warto się starać - firmy te tworzą dobrze płatne miejsca pracy i przyczyniają się do zmiany struktury gospodarczej miasta i aglomeracji - ocenił Uszok.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.