Przez rząd pracę może stracić kilka tysięcy osób

0 0
Przez rząd pracę może stracić kilka tysięcy osób

WSiP rozpoczynają procesu zwolnień grupowych. W wyniku bezkompromisowych działań rządu pracę w ciągu najbliższych lat może stracić nawet kilka tysięcy osób w całej branży wydawniczej.

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne podobnie jak inni wydawcy edukacyjni od początku prac nad zmianami ustawy o oświacie zwracały uwagę na negatywny wpływ, jaki ustawa, w proponowanym przez rząd kształcie, będzie miała na system edukacji oraz na rynek wydawców edukacyjnych w Polsce.

Chodzi o wprowadzenie jednego, bezpłatnego podręcznika, opracowanego przez MEN.

W związku z przewidywanymi efektami wprowadzenia nowego prawa, elementem procesu restrukturyzacji WSiP musi być redukcja zatrudnienia, polegająca na zwolnieniach grupowych.

Zgodnie z polskim prawem, 19 maja 2014 rozpocznie się proces negocjacji ze związkami zawodowymi, a finalizacja rozmów przewidziana jest na pierwszą połowę czerwca 2014. W trakcie negocjacji zostanie ustalona liczba osób, które zostaną zwolnione oraz szczegółowe warunki zwolnień.

- Ta decyzja jest smutną, rynkową koniecznością - mówi Jerzy Garlicki, prezes WSiP - I jest to dopiero początek procesu, o którym i wydawcy, i zewnętrzne organizacje wielokrotnie wspominały: w wyniku bezkompromisowych działań rządu pracę w ciągu najbliższych lat może stracić nawet kilka tysięcy osób w całej branży wydawniczej.

WSiP podkreśla, że żadne uwagi merytoryczne ani społeczne wydawców, nauczycieli, ekspertów i rodziców do projektu ustawy nie zostały przez MEN uwzględnione. Nieefektywne okazały się także wielokrotnie podejmowane przez wydawców próby doprowadzenia do dialogu z rządem oraz powołania zespołu roboczego. Tym samym projekt ustawy oraz projekt rządowego podręcznika są autorskimi projektami MEN, powstałymi bez udziału ekspertów edukacyjnych związanych z rynkiem wydawniczym.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • akurat rodziców to mało interesuje, że będą zwolnienia w sytuacji, gdy to wydawnictwo drążyło ich kieszenie do cna przez lata bezczelnej nadprodukcji podręczników.
 • "(…) projekt ustawy oraz projekt rządowego podręcznika są autorskimi projektami MEN, powstałymi bez udziału ekspertów edukacyjnych związanych z rynkiem wydawniczym"

  Na co wskazuje fakt, że osoby tworzące Nasz Elementarz pracowały niegdyś dla WSiP. || sarkazm-koniec

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.