Przez Brexit Polacy wrócą z Wielkiej Brytanii. Jakie perspektywy zawodowe mają na polskim rynku pracy?

0 0
Przez Brexit Polacy wrócą z Wielkiej Brytanii. Jakie perspektywy zawodowe mają na polskim rynku pracy?
Z badań NBP, realizowanych wśród polskich emigrantów wynika, że dla 25 proc. naszych rodaków stawki na poziomie 4 – 6 tys. zł netto stanowiłyby zachętę do powrotu do kraju (fot.pixabay.com)

• Po Brexicie Polacy mogą mieć problem z uzyskaniem zezwolenia na pobyt stały w Wielkiej Brytanii.
• Przez to polscy emigranci będą zmuszeni do opuszczenia Wysp.
• Głównym powodem, który skłania Polaków do emigracji zarobkowej, jest możliwość osiągnięcia wyższych wynagrodzeń niż w Polsce.
• Jednak sytuacja na krajowym rynku pracy w ostatnich latach znacznie się poprawiła.
• Specjaliści i menedżerowie powinni rozpatrywać ewentualny powrót nie jako krok wstecz, a szansę na nowe doświadczenie zawodowe na europejskim poziomie - mówi prezes Antal.

Z szacunków Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych wynika, że po Brexicie od 120 do 400 tys. polskich obywateli może mieć problemy z uzyskaniem zezwolenia na pobyt stały. Czynniki formalne mogą zmusić emigrantów do opuszczenia Wielkiej Brytanii. Dlatego spółki z Grupy Work Service, lidera rynku zatrudnienia w Polsce, zachęcają rodaków do przyjrzenia się coraz ciekawszym ofertom zatrudnienia nad Wisłą. W Polsce mamy do czynienia z najlepszą od 25 lat sytuacją na rynku pracy, rosną deficyty kadrowe, a co najważniejsze można znaleźć dobrze płatną pracę.

Obejrzyj również naszą rozmowę z Jackiem Levernesem, prezesem ABSL: Brexit pomoże rynkowi pracy w Polsce

Sytuacja na polskim rynku pracy cały czas się poprawia. Coraz więcej pracodawców oferuje wyższe wynagrodzenie, a także podwyżki. Bezrobocie osiąga poziomy najniższe od 25 lat i wynosi obecnie wg. Eurostatu 6,3 proc. Zajmujemy tym samym 9. miejsce wśród 28 krajów UE. Jednocześnie już 1/3 firm boryka się trudnościami rekrutacyjnymi i pozyskaniem kandydatów o właściwych kompetencjach.

Czytaj też: Co z Polakami studiującymi w Wielkiej Brytanii po Brexicie?

- Polscy pracownicy są bardzo cenieni w Europie, ale dziś są potrzebni na naszym, krajowym rynku pracy. Obecnie odnotowuje się ponad 300 tysięcy nieobsadzonych miejsc pracy w Polsce, a w wyniku procesów demograficznych i migracyjnych ten stan będzie się jeszcze pogłębiał. Dlatego nawet jeżeli część polskiej emigracji z Wielkiej Brytanii wróciłaby do kraju, to stanowiło to bardzo dobry sygnał dla polskiej gospodarki. Szczególnie, że są to osoby aktywne zawodowo, mające doświadczenie międzynarodowe i znające języki obce - mówi Maciej Witucki, prezes Work Service.

Pracodawcy w Polsce mogą rozpatrywać Brexit jako szansę na dostęp do większej liczby specjalistów, a co za tym idzie - na szybszy rozwój – komentuje Artur Skiba.(fot.Moyan Brenn /flickr)
Pracodawcy w Polsce mogą rozpatrywać Brexit jako szansę na dostęp do większej liczby specjalistów, a co za tym idzie - na szybszy rozwój – komentuje Artur Skiba.(fot.Moyan Brenn /flickr)

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.