Przewozy Regionalne: 2 tys. osób straci pracę

Przewozy Regionalne zainwestują do 2018 r. 500 mln zł w modernizację taboru oraz obniżą koszty działalności o 200 mln zł rocznie - poinformował prezes PR Tomasz Pasikowski. Częścią planu jest likwidacja 2 tys. miejsc pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przewozy Regionalne: 2 tys. osób straci pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

17 wrz 2015 12:30


Modernizacja taboru spółki oraz obniżenie kosztów jej funkcjonowania jest jednym z założeń planu restrukturyzacji Przewozów Regionalnych (PR), na którego realizację pod koniec czerwca zgodziło się 13 marszałków województw.

- Zmiany w taborze będą już zauważalne w końcówce tego roku. W przyszłym tygodniu pokażemy pierwszy zmodernizowany pociąg. Takich pociągów do eksploatacji w tym roku wejdzie 21 a cały plan zakłada, że w pełni zmodernizowanych lub nowych pociągów będziemy mieli 50 oraz 160 pociągów zmodernizowanych w podstawowym stopni - powiedział Pasikowski.

Plan restrukturyzacji spółki zakłada również zmiany wewnętrznego modelu funkcjonowania oraz ograniczenie kosztów działalności m.in. przez wdrożenie nowej architektury informatycznej, innowacyjnych technologii w sprzedaży m.in. przez uproszczenie i unowocześnieni form sprzedaży biletów poprzez internet.

W planie zakłada się również wdrożenie nowego modelu zakupów paliwa oraz rozliczania z energii a także reorganizację całego obszaru odpowiedzialnego za utrzymanie taboru spółki.

Restrukturyzacja

- Jednym z założeń planu restrukturyzacji jest zmniejszenie kosztów funkcjonowania spółki o 200 mln zł rocznie. Zamierzamy to osiągnąć przez redukcję pracy przewozowej w niektórych miejscach oraz realizację ok. 20 inicjatyw związanych z optymalizacją działalności spółki - powiedział Pasikowski.

Dodał, że w ramach działań restrukturyzacyjnych nastąpiła likwidacja połączeń interRegio, planowane jest też obniżenie pracy przewozowej w woj. łódzkim, małopolskim i dolnośląskim. Pasikowski wskazał, że istotną częścią planu restrukturyzacji jest obniżenie kosztów utrzymania m.in. przez wdrożenie programu dobrowolnych odejść w ramach, którego ma odejść 2 tys. pracowników.

- Ten program ma kosztować 107 mln zł i będzie realizowany w 2016 i 2017 r. Projekt porozumienia, jeśli chodzi o realizacje programu dobrowolnych odejść jest parafowany ze związkami zawodowymi, jesteśmy w ciągłym kontakcie ze stroną społeczną i teraz jest pora żeby dopracować szczegóły - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Mama 2015-09-28 13:00:53

2000 osób widocznie jest niepotrzebna. Restrukturyzacja to normalny i potrzebny do rozwoju firmy zabieg.

Żuczek 2015-09-21 16:33:44

Restrukturyzacja jest konieczna. Firma musi sie rozwijac a bez tego nie ruszy. Optymalizacja to podstawa w biznesie.