Przedziwna sytuacja: brakuje Polaków 50+ z kwalifikacjami do pracy. Jak to możliwe?

0 0
Przedziwna sytuacja: brakuje Polaków 50+ z kwalifikacjami do pracy. Jak to możliwe?

Mogą doradzać młodszym, ale firmy nie chcą za to płacić. Mogą też skorzystać z doradztwa, coachingu, ale czasem wolą zająć się wnukami. Firmy chciałyby rekrutować osoby 50+, ale tych z kwalifikacjami brakuje.

W Polsce tylko 40 proc. pracowników to osoby między 55. a 64. rokiem życia. Tylko, bo jest to jeden z najniższych wskaźników w Europie (np. w Szwecji wynosi on 60 proc.).

Najwięcej pracowników w tym przedziale wiekowym są w stanie przyjąć sektory produkcji, finansów czy handlu. Zaskakująco dobrze grupa ta radzi sobie także w telemarketingu.

Z jej predyspozycji korzysta m.in. Ikea, która od lat zatrudnia i szkoli pracowników 50+. W efekcie stanowią oni ok. 5-6 proc. załogi. Z kolei w ArcelorMittal najliczniejsza grupa, bo blisko połowa, to osoby w wieku 49-57 lat. 

Podobnie jest u mniejszych pracodawców. W firmie Kuchnie Świata, która zatrudnia ok. 250 osób, największą część zespołu stanowią pracownicy w wieku 40-55 lat i więcej. Jej prezes Ryszard Dymny podkreśla, że najbardziej ceni sobie ich sumienność, uczciwość i punktualność. 

Czytaj też: Pokolenie Y: lojalność dla pracodawcy w zamian za nowe wyzwania

Innym czynnikiem wpływającym na zainteresowanie pracodawców pracownikami doświadczonymi jest ich podejście do wykonywanych obowiązków. Jak bowiem wynika z badania „Satysfakcja z pracy”, przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl oraz IIBR, najbardziej związane ze swoim miejscem pracy są osoby w wieku 45 plus (69 proc.), które w zdecydowanej większości potrafią poświęcić się dla dobra firmy (67 proc.).

Czytaj też: Polscy seniorzy mało aktywni. Nie chcą się edukować

– Owszem atutami młodych pracowników jest znajomość języków czy nowych technologii, ale nie są oni w stanie nadrobić tym swojego braku doświadczenia – komentuje ten fakt Monika Zaręba, specjalista ds. rynku pracy Pracodawców RP.

Przestali wierzyć w swoje szanse

Dlaczego więc pracodawcy nie korzystają z doświadczenia pracowników w takim stopniu jak w przypadku reszty Europy?

– Z rozmów, jakie przeprowadzamy z pracodawcami, a ja także do nich należę, wynika, że chętnie przyjęlibyśmy do pracy osoby powyżej 45 lat, gdyby rzeczywiście miały one kompetencje, jakich potrzebujemy – ocenia Anna Wicha, dyrektor generalna Addeco Poland.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (8)

 • Szkoda czasu na czytanie takich tanich bzdur. Popieram wszystkie wypowiedzi powyzej
 • Tak sie robi stereotypy i kreuje bzdury na rynku. Chyba autor chciał udowodnić, że my 50tki już nic nie robią i nic nie chcą.
  Młode Yreki są tak lojalni jak im płacą, ich wiedza jest przeciętna, umiejętności jeszcze gorzej. Tylko głośno krzyczą czego nie zrobili.
  A redukcje są od góry. Tzn ci co najwięcej zarabiają i są najstarsi.
  A ci najstarsi często mają wiedzę tylko certyfikatów nie mają - różnie bywa.
  A jak się chcą zatrudnić to nie ma miejsca bo albo wiedza nie ta albo rzekomo firmy nie stać.
  Grauluję autorowi napisania kolejnej bzdury - pewnie dostanie za to koljeną kasę i ngarodę.
  Ja osobiści płacę rocznie duże pieniądze za szkolenia, które dają mi wiedzę potrzebną w pracy i poza pracą. Te szkolenia z firmy są tak warte, że o nich nie napiszę.
  Jestem inżynierem, trenerem (szkolenia miękkie, sprzedażowe), sprzedawcą, posługuję się angielskim, rosyjskim, polskim i na ofertę pracy dostaję odpowiedź - nas na pana nie stać. Tylko jeszcze nikt nie pytał ile chcę dostać.
  Autorze, wstydź się za to co piszesz w tych bzdurnych artykulikach. Poznaj rynek, poznaj ludzi itp itd.
 • Ten tekst, to bzdura. Cisną mi się na usta słowa powszechnie uznane za obelżywe.
  Mam olbrzymi bagaż doświadczenia zawodowego na wszystkich szczeblach kierowniczych w kilku branżach. W firmach państwowych i prywatnych spółkach / z o.o. i S.A./. Spore sukcesy, jak np. Nagroda Ministra Komunikacji... Od "rekruterów" słyszałem, że - Pan powinien być, co najmniej Ministrem"... /i durnowaty śmiech/.Jako inżynier mechanik zgłaszałem swoją ofertę z precyzyjną i szczegółową informacją o sobie. To boli.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.