Projekt "Powrót do zatrudnienia" okazał się skuteczny

Ze względu na duże zainteresowanie projektem jego realizację przedłużono o 5 miesięcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Projekt "Powrót do zatrudnienia" okazał się skuteczny

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 sty 2015 17:43


Projekt "Powrót do zatrudnienia" realizowany jest w woj. opolskim od 2013 roku przez Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w ramach Specjalnej Strefy Demograficznej - programu woj. opolskiego, który ma zapobiegać wyludnianiu się regionu.

Przystąpiły do niego 34 z 71 gmin w regionie. W ramach projektu przeszkolono 600 osób, które uzyskały certyfikat uprawniający do pracy w charakterze tzw. opiekuna dziennego lub opiekuna w żłobku. Opiekunowie pracujący w ramach projektu dostają 10 zł 80 groszy brutto za godzinę pracy i średnio zarabiają ok. 2 tys. zł brutto miesięcznie.

Dyrektor opolskiego WUP Jacek Suski powiedział PAP w czwartek, że w związku z dużym zainteresowaniem projektem oraz oszczędnościami, które udało się wygenerować, jego realizację przedłużono do końca listopada 2015 roku. Pierwotnie miał on potrwać do końca czerwca. "Koniec listopada to najdłuższy możliwy termin jego realizacji, bo wszystkie projekty realizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki trzeba zakończyć do końca tego roku" - wyjaśnił Suski.

W praktyce wydłużenie projektu do listopada dało możliwość przedłużenie finansowania pracy opiekunów średnio o 5 miesięcy (zgodnie z założeniami projektu opiekunowie mogą być zatrudniani na okres od 6 do 18 miesięcy). Rozszerzono też zakres projektu. Dotychczas obejmował on tylko możliwość finansowania opiekunów dzieci do lat 3 pracujących bezpośrednio u rodziców lub w żłobkach. Teraz będą mogli być finansowani w jego ramach również opiekunowie w przedszkolach, pod warunkiem, że jednostki te prowadzą grupy dla najmłodszych dzieci - w wieku od 2,5 roku.

Katarzyna Rybak z Opolskiego Obserwatorium Rynku Pracy, działającego przy WUP, powiedziała PAP, że w czwartek odbyło się spotkanie z przedstawicielami gmin, które przystąpiły do projektu. Poinformowano ich, że projekt został przedłużony. "Wszystkie gminy, z którymi mamy porozumienie w tej sprawie, zadeklarowały, że chcą dalej brać w nim udział" - zapewniła Rybak.

W ramach projektu WUP refunduje gminom koszty pensji zatrudnianych opiekunów i odprowadzanych za nich składek na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne czy rentowe. Zadaniem gmin jest zachęcenie do udziału w nim rodziców, którzy przyjmą opiekuna do dziecka.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.