RynekSeniora.pl

Programy aktywizacyjne są nieskuteczne?

0 0
Programy aktywizacyjne są nieskuteczne?
Fot. Shutterstock

Wśród przedsiębiorców wciąż pokutują krzywdzące stereotypy o pracownikach 50+, a programy aktywizacyjne nie spełniają swojej funkcji.

Polska - według raportu SHARE - jest krajem, w którym nie tylko obowiązuje jeden z najniższych progów wieku emerytalnego, ale także system rent daje możliwość szybkiego wyjścia z rynku pracy.

Szczególnie często dotyczy to kobiet. Zaledwie 32 proc. Polek w wieku 50+ jest aktywna zawodowo. Dla porównania w Szwecji odsetek ten wynosi 80 proc. Mniejsza dysproporcja panuje wśród mężczyzn. W Polsce pracujących jest nieco ponad 50 proc, a w Szwecji - 84 proc.

Poprawie tego stanu rzeczy miał służyć ministerialny Program Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020. W 2014 r. przeznaczono na jego realizację 40 mln zł. Organizacje pozarządowe i inne instytucje uprawnione działające na rzecz osób starszych mogły liczyć nawet na 200 tys. zł dotacji.

Program póki co nie przynosi jednak spodziewanych efektów. Zgłaszane projekty często służą realizacji celów zakładanych przez organizacje, które z tych dotacji funkcjonują. Z realnym rozwiązywaniem problemów ludzi starszych często nie mają nic wspólnego.

Bardzo często były to programy, których beneficjentami były osoby w wieku 45+, ale też długotrwale bezrobotne, i to do nich dostosowywano ofertę, która też niekoniecznie była dostosowana do rzeczywistych potrzeb rynku pracy. W ich ramach np. organizowano spotkania z wizażystką.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • polska to je ino: warto mieć na uwadze mentalność - i pracowników 50+ i pracodawców rodaków. Na zachodzie jedni i drudzy maja inne postrzeganie, inne nawyki, inna kulturę i sposób myślenia. Widza więcej wartości i sposobów na zamianę tychże na pieniądze i inne profity dla firmy. W Polsce , jak czytamy choćby w opracowaniach Pana Santorskiego Jacka, dominuje folwarczna kultura, więc czego oczekiwać? Masa pracy przed nami. Komuna nas uwsteczniła więc dopiero się uczymy i dojrzewamy do wielu cywilizowanych standardów. Popatrzmy na niemieckie strony internetowe, w większości zauważymy tam zróżnicowanie wiekowe a w wielu serwisach niemieckich firm - seniorów, pełnych radości i energii, dumy.. promuje się w ten sposób dojrzałość zawodową, akcentuje wartości z których tam się czerpie, w Polsce się je olewa. I to widać, nawet w najprostszych wydaniach: byłem kilka tyg. temu po germańskiej stronie odry - flagowe marki firm kurierskich: jeżdżą busami siwe głowy uśmiechnięte, w Polsce widzę samych młodzików i czytam narzekania że nie szanują sprzętu itd..... kwestia wynagrodzeń (różnice) też ma wpływ, ale nie ona stanowi kluczowy tu problem... no to banana ,

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.