Programiści powinni być bardziej "ludzcy", a humaniści - techniczni

Pracodawcy zaczynają wymagać od potencjalnych pracowników umiejętności, które często wykraczają poza podstawowy obszar ich specjalizacji. Od programistów wymagane są umiejętności miękkie, od humanistów zaś znajomość narzędzi analitycznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Programiści powinni być bardziej "ludzcy", a humaniści - techniczni

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

3 gru 2014 17:28


Jak wynika z analizy ogłoszeń umieszczanych na Pracuj.pl - wykształcenie wyższe, znajomość języka angielskiego, dobra organizacja pracy, umiejętność obsługi programów MS Office i znajomość specyfiki danej branży to niektóre z najpopularniejszych wymagań, jakie przyszłym pracownikom stawiają pracodawcy.

Czytaj też: Polscy inżynierowie są super, ale nie potrafią sprostać rozmowie i pracy w grupie

Z treści ogłoszeń publikowanych przez pracodawców dla programistów wynika, że oprócz umiejętności informatycznych muszą się oni wykazać umiejętnościami miękkimi.

Przykładowo, od architekta IT wymagana jest umiejętność budowania pozytywnych relacji biznesowych i zdolność do zarządzania zespołem. Starszy programista PHP powinien z kolei wykazywać się komunikatywnością i umiejętnością pracy w zespole. Starszy programista Java zaś musi umieć pracować w zespole, być otwartym i komunikatywnym, a lead database engineer powinien posiadać umiejętności przywódcze.

- Projekty informatyczne to praca nad tworzeniem nowych rozwiązań technologicznych mających za zadanie realizację bardzo konkretnych celów biznesowych. Dobry poziom komunikacji i argumentacji swoich decyzji, współpraca z innymi członkami zespołu, zrozumienie potrzeb biznesowych przez zespół deweloperski, są to niezbędne czynniki zapewniające sukces projektu - komentuje Marta Matusiak, menedżer zespołu ds. projektowania w grupie Pracuj.

W trzecim kwartale br. na Pracuj.pl opublikowano ponad 14 tys. ofert pracy dla pracowników IT. Ponad połowa ogłoszeń skierowanych była do programistów. Regularnie rośnie zapotrzebowanie na architektów IT (ponad 2 500 ofert pracy w trzecim kwartale.)

Z kolei znajomość narzędzi analitycznych, programów komputerowych do zarządzania treścią i programów graficznych to wymagania, z którymi muszą się zmierzyć osoby po studiach humanistycznych, pracujące w takich branżach jak PR, marketing czy HR.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.